Poslanci opět jednali o privatizaci OKD, kritizovali Sobotku

Poslanci se po půlroční pauze vrátili k projednávání privatizace těžební firmy OKD. Dnešní debata, stejně jako loni v červnu, skončila bez výsledku a pokračovat má ve čtvrtek 19. ledna. Na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) se v debatě snesla kritika za jeho počínání ve funkci ministra financí v době, kdy tehdejší vláda rozhodovala o prodeji zbývajícího podílu ve firmě. Sobotka dnes nevystoupil, v loňské debatě označil za hlavní problém privatizace dění v 90. letech.

Poslanci Úsvitu kritizovali premiéra hlavně za to, že stát prodal v době, kdy byl ministrem financí, zbytkový podíl 46 procent v OKD za 4,1 miliardy korun. „Podle vás je v pořádku, když je naše země okradena o desítky miliard korun?“ ptal se předseda klubu Úsvitu Marek Černoch. „Co jste měl z privatizace OKD?“ ptala se premiéra Olga Havlová (Úsvit). Odpověděla si, že pokud premiér ani stát z privatizace neměl nic, pak je Sobotka zřejmě nesvéprávný. Přestože je premiér ve funkci již čtvrtým rokem, pro OKD podle ní nic pořádného neudělal.

Jana Hnyková z Úsvitu obvinila Sobotku, že se podílel na tunelu století. „Nesete za tuto situaci odpovědnost a v tuto chvíli nemáte co dělat v těchto lavicích, ale měl byste sedět na lavici obžalovaných spolu s ostatními, a já doufám, že se toho dočkám,“ dodala. Vyzvala k vytvoření vyšetřovací komise k privatizaci OKD.

Poslanec KSČM Leo Luzar předložil usnesení, v němž navrhuje mimo jiné, aby vláda na žádost Sněmovny zmapovala finanční toky na účtech zainteresovaných osob, jejich příbuzných a spojených firem, které se podílely na privatizaci OKD.

Poslanec Josef Hájek (ANO) poznamenal, že v OKD pracoval téměř 36 let. Uvedl, že 4,1 miliardy korun je hodně peněz, ale ne za 46procentní podíl ve firmě, která vlastnila mimo jiné 44.000 bytů, pozemky, koksovny, Báňské strojírny, společnost OKD Doprava, Kovohutě Břidličná nebo například Hornický penzijní fond. Dodal však, že viníků odpovědných za osud OKD je řada.

Dnešní debata trvala dvě hodiny. Karel Fiedler (nezařazený) v jejím závěru poznamenal, že projednávaný bod se sice jmenuje informace vlády, ale vláda už hodinu a 50 minut zarytě mlčí.

Sobotka řekl loni v červnu, kdy se poslanci tímto bodem začali zabývat, že problém s těžební společností OKD nastal už v 90. letech. Stát tehdy ve firmě ztratil takzvanou divokou privatizací většinový podíl, aniž získal odpovídající protihodnotu, uvedl.

Firma OKD je od loňského května v úpadku. I s dodavatelskými společnostmi má asi 11.000 zaměstnanců. Do existenčních potíží se dostala kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Věřitelé jí povolili reorganizaci, vedení OKD nyní hledá strategického partnera.

Newsletter