Poslanci se sejdou k debatě o zahraniční politice a odkladu EET

Poslanci se dnes sejdou hned na dvou mimořádných schůzích svolaných z podnětu ODS a TOP 09. Pravicová opozice chce debatovat o zahraniční politice a projednat návrh TOP 09 na odklad startu elektronické evidence tržeb (EET). V případě pokračování řádné schůze by Sněmovna mohla schvalovat sporná pravidla pro národní parky.

Schůzi k zahraniční politice vyvolala pravice kvůli, jak uvádějí její zástupci, zmatku kolem nedávné návštěvy tibetského duchovního vůdce dalajlamy v Česku. Na další mimořádné schůzi by se poslanci měli věnovat vedle dvouletého odkladu zavedení elektronické evidence tržeb taky problémům při dostavbě dálnice D8 mezi Prahou a Ústím nad Labem.

Svolané schůze se ale nakonec nemusí vůbec uskutečnit, když Sněmovna neschválí jejich program. Opozice pro to dost hlasů nemá. Navzdory tomu by se ale otevřel prostor pro debatu, byť omezený.

V případě odkladu evidence tržeb by novela kvůli legislativnímu procesu nezačala platit včas ani v případě, že by ji Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole. Systém totiž bude spuštěn v první fázi už od prosince, a to pro hotely a restaurace.

Poslanci TOP 09 v novele navrhují, aby evidence tržeb začala platit od roku 2019, a to pro všechny. Opoziční strana ale taky slibuje, že pokud bude po sněmovních volbách v příštím roce u vlády, celý systém zruší.

Newsletter