Poslankyně Zelienková opustila hnutí ANO

Poslankyně Kristýna Zelienková opustila hnutí ANO, za které byla do Poslanecké sněmovny zvolena. Zelienková už dříve kritizovala politiku hnutí ANO i vlády. Šéf hnutí Andrej Babiš odchod Zelienkové očekával, podle něj se ANO s poslankyní rozešlo především v otázce migrace.

„Milí přátelé, dnes jsem rezignovala na členství v ANO 2011. Příští týden se blíže vyjádřím k důvodům. Doufám, že mi zachováte přízeň,“ uvedla na sociální síti facebook bez bližších podrobností Zelienková.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš ČTK řekl, že ho Zelienková o svém rozhodnutí informovala dnes odpoledne mailem. Napsala mu, že důvody odchodu sdělí o víkendu. „Čekali jsme to už dávno, někteří kolegové říkali, že ji máme vyloučit. Rozešli jsme se v názoru na migraci,“ uvedl Babiš. Zelienková loni vládě vyčetla to, že se v otázce migrační krize vyjadřuje především negativně, podle ní nepřichází s dostatkem pozitivních návrhů a není připravena ke kompromisu.

Podle Babiše se ve Sněmovně spekulovalo o tom, že by Zelienková mohla přejít k opoziční TOP 09. Mluvčí TOP 09 Martina Macková ČTK řekla, že takovou informaci nemá.

Babiš také dodal, že kandidátní listiny hnutí ANO do příštích sněmovních voleb budou „kvalitní“, protože hnutí bude mít více času na jejich sestavení.

Zelienková podle médií kritizovala kvůli kauze Čapího hnízda i přímo Babiše. Poté, co ve Sněmovně vysvětloval, komu patřila farma v době získání evropských dotací, Zelienková serveru Aktuálně.cz řekla: „Hnutí ANO jsme založili na myšlence, že nekrademe, nelžeme a budeme dělat efektivnější, zodpovědnější a férovější politiku než ti před námi. Ale z postoje pana Babiše mám pocit, že kličkuje, lavíruje a já už nevím, zdali mu mám jeho poslední verzi věřit.“

Zelienková také v dubnu opustila berounské zastupitelstvo, když změnila trvalé bydliště a přestala být obyvatelkou města. Poslankyně si před tím v médiích stěžovala na to, že ji vedení hnutí nepodpořilo a nechalo vyjednávání o berounské koalici na krajském a oblastním předsednictvu.

Ve Sněmovně se Zelienková mimo jiné angažovala v boji za propuštění ukrajinské pilotky Nadiji Savčenkové z ruského vězení.

V současné Poslanecké sněmovně, která byla zvolena v říjnu 2013, nastalo už několik změn v poslaneckých klubech. Po rozkolu uvnitř hnutí Úsvit patří nyní sedm jeho bývalých členů, včetně zakladatele hnutí Tomia Okamury, mezi nezařazené poslance. Klub ODS v lednu 2014 opustil bývalý místopředseda strany Jiří Pospíšil, který později odešel i ze Sněmovny, neboť byl zvolen do Evropského parlamentu na kandidátce TOP 09. Letos v březnu sněmovní klub TOP 09 a Starostů vyloučil ze svých řad poslance Karla Turečka, který už dříve odešel ze strany TOP 09. Od dubna je Tureček členem klubu hnutí ANO.

Newsletter