Poslední předvánoční výplata měla na nákupy větší vliv než Black Friday

Dny dopravy zdarma a Black Friday se považují za nejvytíženější dny nejen pro obchodníky, ale také pro přepravní společnosti. Obě listopadové slevové akce ale s velkým odstupem překonal tzv. efekt poslední výplaty. Podle balíkového přepravce GLS překonal 12. prosinec Black Friday o 15 % v počtu přepravených zásilek. Rekordní špička v síti GLS se tak meziročně zvětšila o celých 32 %. Některé přepravní společnosti jsou již týdny za hranicí přepravních kapacit, což společnost GLS pociťuje zvýšeným přeléváním zásilek do své sítě. Nezřídka totiž přebírá u svých zákazníků podíly od ostatních přepravců, aby příjemci dostali své balíky včas.

Od obchodníků vzrostl počet zásilek až na dvanáctinásobek

Češi mají rádi slevové akce. Hlavním faktorem ovlivňujícím objem nákupů na internetu je ale pochopitelně množství peněz v peněžence nebo na bankovním účtu. Poslední předvánoční výplata tak generuje větší objem předvánočních nákupů než Black Friday nebo Dny dopravy zdarma.

„Očekávali jsme, že první dny po prosincové výplatě budou nadprůměrné i v rámci předvánočního provozu. Letošek ale předčil naše očekávání. Potvrdila se tak očekávání rekordních prodejů přes internet, ale zároveň i nutnost dlouhodobé úzké spolupráce e-shopů s dopravci, která nemůže začít na poslední chvíli před sezonou.“ uvádí Pavel Včela, ředitel GLS Česká republika, a dodává: „Díky rozšiřování kapacit jsme umožnili našim firemním kmenovým zákazníkům navýšit objem přepravovaných zásilek až na dvanáctinásobek. Naštěstí jsme se na tuto sezónu připravovali už od jara, a tak se nám podařilo i tento neočekávaný nápor zvládnout a zásilky jsme doručili včas.“

GLS odbavila o 32 % více balíků než před rokem

Asociace pro elektronickou komerci odhaduje, že vánoční tržby českých e-shopů letos meziročně vzrostou téměř o pětinu na 38 miliard korun. O rekordních vánočních nákupech i historicky rekordním množství přepravovaných balíků během adventu vypovídá i meziroční srovnání společnosti GLS, která letošního 12. prosince přepravila o 32 % více zásilek než v nejsilnější den minulého roku.

Newsletter