Potenciálních investorů pro Hutní montáže je několik desítek

Poradenská společnost Grant Thornton, která pomáhá ostravskému strojírenskému holdingu Vítkovice Machinery Group (VMG) s prodejem dceřiné firmy Hutní montáže, očekává, že nabídky od investorů dostane v první prosincové dekádě. Už začíná oslovovat potenciální kupce, bude jich zřejmě několik desítek. ČTK to dnes řekl vedoucí partner Grant Thornton v ČR David Pirner.

„Máme připravený seznam potenciálních investorů, které v rámci prodeje hodláme oslovit. Proces už je spuštěný, začínáme s tím oslovováním,“ řekl Pirner. Mezi oslovenými potenciálními investory podle něj bude jak skupina KKCG podnikatele Karla Komárka, tak E-Invest Martina Ulčáka, o nichž už se v souvislosti s prodejem Hutních montáží hovořilo.

Cílem je podle Pirnera dosáhnout co nejlepší prodejní ceny. „Naším zájmem, i zájmem prodávajícího, je pokud možno mít co nejširší pole oslovených, protože tím se zvyšuje šance na dobrý prodej. Je samozřejmě žádoucí, pokud si budou ti kupující navzájem konkurovat, protože to může vést ke zvýšení ceny,“ řekl Pirner.

Velmi podobným způsobem podle něj bude společnost Grant Thornton organizovat i prodej další firmy z vítkovického holdingu, Vítkovic Recycling. „My jsme pro Vítkovice připravovali analýzu stavu podniku, kterou potom Vítkovice používají při jednání s bankami. Dokážu si představit, že tam mohou být i další entity na prodej, ale v tuto chvíli máme mandát na Hutní montáže a Vítkovice Recycling,“ řekl Pirner.

Hutní montáže, které jsou jednou z klíčových společností VMG, se zabývají velkými, především energetickými projekty v celém světě. Mají přes 600 zaměstnanců. Vítkovice Recycling se věnují výkupu a zpracování kovového odpadu, mají přes 20 pracovníků.

Ve skupině Vítkovice Machinery Group, jejímž hlavním vlastníkem je ostravský podnikatel Jan Světlík, je přes 30 firem se zhruba 8000 zaměstnanci. Některé z nich se v poslední době dostaly do problémů, Vítkovice Power Engineering, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi skončily v úpadku. Prodej některých firem je jedním z kroků, jimiž chce Světlík špatnou finanční situaci skupiny řešit.

Newsletter