Na trhy se vrátila averze k riziku. Evropské akcie padají, stejně tak i futures amerických. Evropské výnosy rostou, americké o něco slaběji. Dolar se proti euru obchoduje bez jasnějšího směru na úrovni otevírací ceny. Procyklické měny slábnou, měny regionu, mimo zlotý, také.

Potraviny, nápoje, tabák. Inflace předstihla očekávání ČNB

Květnová meziroční inflace byla o 0,4 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze Česká národní banka, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Meziroční inflace v květnu stoupla na 0,7 procenta z dubnových 0,5 procenta.

Rozdíl byl podle ČNB způsoben meziročním růstem cen potravin, nápojů a tabáku, zatímco centrální banka očekávala jejich slabý pokles. Korigovaná inflace bez pohonných hmot byla v květnu také vyšší. I regulované ceny v meziročním vyjádření v květnu vzrostly rychleji, než ČNB očekávala.

Česká inflace roste nejrychleji od začátku roku

Zveřejněná data nadále podle Holuba potvrzují náhled ČNB, že předloňské rozhodnutí začít používat devizový kurz jako další nástroj měnové politiky významně přispělo k odvrácení deflace spojené s propadem poptávky.

„Vývoj inflace v dosavadním průběhu druhého čtvrtletí letošního roku zatím předstihuje očekávání ČNB, která sice předpovídala, že se inflace zvýší, ovšem v menším rozsahu,“ uvedl Holub.

Celková i měnověpolitická inflace se budou podle ČNB v roce 2015 pohybovat poblíž nulových hodnot. Během roku 2016 se pak zvýší k dvouprocentnímu cíli ČNB s tím, jak odeznění meziroční propad cen ropy a deflační tendence v eurozóně.

Newsletter