Zisky dolaru zabrzdil pokles amerických sazeb, zejména těch reálných měřených TIPSy. Euro posiluje nad 1,1900 EURUSD. Padají americké sazby podpořily měny regionu. Koruna zpevňuje pod 25,50 za euro.

Požadavky na výkon některých řemesel by se měly změnit

V živnostenském zákoně by se měly změnit požadavky na výkon některých řemesel. Měla by být požadována kvalifikace u těch, které souvisejí s bezpečností. Na tiskové konferenci po jednání zástupců řemesel s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček. Návrh novely by měl být předložen ještě letos, doplnil Sobotka.

Některé profese by se měly přesouvat mezi kategoriemi živností řemeslných, vázaných, volných a koncesovaných, od nichž se odvíjejí požadavky na člověka, který je vykonává. „Rozdělení profesí neodpovídá době, ale ani bezpečnosti a kvalitě práce. Ty, které jsou vázány na bezpečnost práce a kvalitu, musí být navázány na kvalifikaci,“ uvedl Havlíček.

V živnostenském zákoně by také měla být ukotvena mistrovská zkouška. Tu ministerstvo školství plánuje jako specializaci následující po ukončení učňovského nebo středního odborného vzdělávání. „Měla by být spojena s ověřením dovedností, řekněme řemesla, plus ověřením například samostatnosti v oblasti podnikání,“ řekla ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD). Po skončení Marcela Chládka (ČSSD) v čele ministerstva školství sešlo z plánů, že by mistrovská zkouška mohla u některých oborů nahradit maturitu.

Klíčovou roli při mistrovské zkoušce musejí podle Havlíčka sehrát cechy, tedy jednotlivé profesní organizace. „Nikdo jiný nezná lépe jejich profesní obor. Tím pádem to musí být s mistrovskou zkouškou velmi spojeno,“ dodal.

Newsletter