Požár v Kanadě bude asi nejdražší přírodní katastrofou v zemi

Lesní požáry, které v květnu zasáhly kanadskou provincii Alberta, budou zřejmě nejnákladnější přírodní katastrofou v historii Kanady. Tamní pojišťovny odhadují, že v rámci pojistného plnění vyplatí 3,58 miliardy kanadských dolarů (67,4 miliardy Kč), informovala dnes agentura Reuters.

Dosud rekordní pojištěné škody způsobila ledová bouře v roce 1998 a záplavy v Albertě v roce 2013, obě katastrofy pojišťovny vyčíslily na 1,9 miliardy kanadských dolarů (skoro 36 miliard Kč). Nejničivějším lesním požárem pak byl ten v okolí městečka Slave Lake v Albertě v roce 2011, plameny tehdy způsobily na pojištěném majetku škody za 700 milionů kanadských dolarů (13 miliard Kč).

Oheň, který byl podle policie dílem člověka, se začal šířit počátkem května. Plameny zničily asi desetinu města Fort McMurray, evakuováno bylo na 90.000 lidí a v severní Albertě byla pozastavena těžba ropy v rozsahu více než milion barelů denně. Požár nakonec zasáhl oblast o rozloze asi 5800 kilometrů čtverečních, což pro srovnání odpovídá více než polovině Středočeského kraje.

Newsletter