Pracovní skupina bude hledat strategii ČR pro jednání o brexitu

Ve čtvrtek se poprvé sejde pracovní skupina pro brexit, kterou povede státní tajemník pro EU Tomáš Prouza (ČSSD). Do konce září by měla představit návrh na strategii Česka pro jednání o odchodu Británie z Evropské unie a také o budoucím fungování EU. Podle expertů oslovených ČTK by se Česko mohlo pokusit získat lepší podmínky pro britské investory.

Pracovní skupina pro vystoupení Velké Británie z Evropské unie a pro řešení otázek spojených s budoucím směřováním Evropské unie byla zřízena na konci června. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) tehdy prohlásil, že jedním z důležitých cílů bude snaha udržet rovnocenné podmínky na britském pracovním trhu pro české občany, tedy takové, jaké využívají Britové v Česku. Pracovní skupina by měla zároveň definovat priority ČR pro budoucí podobu EU, řekl Sobotka.

Podle analytika Asociace pro mezinárodní otázky (AMO) Kryštofa Kruliše se Česko nemusí soustředit pouze na pohyb pracovních sil. Tato otázka je podle něj důležitější pro visegrádské partnery Česka – Polsko nebo Slovensko. „Můžeme se spolehnout, že Polsko, Slovensko a státy Pobaltí určitě nastolí požadavek na zachování volného pohybu pracovníků. Česká republika by však měla pečlivě hlídat i další oblasti, které jsou pro ni zajímavé,“ uvedl. Jednání by se podle něj mohla soustředit například na pravidla pro britské investice v Česku, nebo na postavení českých exportérů na britském trhu.

„Náš premiér zastával v diskusi o brexitu stanovisko, které zohledňovalo zájmy celé visegrádské skupiny. To by se nyní mohlo změnit,“ řekl Kruliš ČTK.

Krulišova slova potvrdil i ředitel think tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský. „Volný pohyb pracovních sil je nepohybně důležitější pro Polsko i Slovensko. Je otázkou, jestli by Česká republika měla být zemí, která bude na Británii v této otázce tlačit,“ řekl.

Newsletter