Praha 5 předstihla v prodejích nových bytů devítku

Nejvíce nových bytů v Praze se pravidelně prodává v páté a deváté městské části. První dvojice se nezměnila ani v letošním druhém čtvrtletí, obě lokality prodejům i nadále dominují. Prohodily si však pořadí, na první místo se i díky velké oblibě Smíchova dostala Praha 5. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti Ekospol, která pražský rezidenční trh monitoruje už jedenáct let.

V Praze se během druhého čtvrtletí letošního roku prodalo celkem 1292 nových bytů. „Z toho se 269 bytů nacházelo na území Prahy 5 a 241 bytů bylo v Praze 9. Tyto dvě městské části si tak prohodily své pozice z minulého čtvrtletí. Na třetí místo se s odstupem vyšplhala Praha 4 s 201 prodanými byty, která tak odsunula na čtvrtou příčku minule bronzovou Prahu 10 (171 prodaných bytů). Největší zájem je letos stále o velmi atraktivnější Smíchov, kde si zájemci od dubna do konce června pořídili 136 nových bytů. To je jen o dva méně, než v prvním čtvrtletí. Celkem se tak zde letos prodalo už 274 nových bytů,“ přibližuje prodejní statistiky analytik společnosti Ekospol Matyáš Hančl. Kromě Smíchova je velký zájem také o Vysočany (89 prodaných bytů) či Libeň (69 prodaných bytů).

Na opačné straně zájmu kupujících zůstávají centrální části Praha 1 a 2, kde se celkem prodalo 120 nových bytů. Oproti prvnímu čtvrtletí je to čtyřnásobek, tento nárůst však způsobilo zahájení prodeje hned několika nových projektů v těchto lokalitách. „Pravidelně se potvrzuje, která místa lidé volí pro své bydlení. Rozhodujícími kritérii jsou dostatek zeleně v okolí, plná občanská vybavenost a perfektní dopravní dostupnost. Ukazuje se, že tyto nároky nejlépe plní rezidenční projekty v okrajovějších částech Prahy, které jsou díky levnějším pozemkům také cenově dostupnější,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva Ekospolu.

Významný pražský developer proto apeluje na to, aby se na tato místa v budoucnu nezapomínalo. „Lidé svými preferencemi jasně ukazují, které lokality z hlediska bydlení dlouhodobě upřednostňují. Jen projekty na okraji města navíc umožní stavět bydlení dostupné pro všechny zájemce. Pražský magistrát by proto měl pečlivě sledovat prodejní statistiky a připravit nové pozemky k zástavbě tam, kde lidé opravdu chtějí bydlet,“ vzkazuje Korec.

Data dostupných bytů doplňují prodejní statistiky, které EKOSPOL zveřejnil minulý týden. Podle nich se ve druhém čtvrtletí letošního roku prodalo v hlavním městě celkem 1292 nových bytů, od začátku roku jich pak bylo už 2452. To ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje pokles o takřka pětinu. Cena nového bytu v cenících developerů vzrostla na konci prvního pololetí o dvacet procent na 92 917 korun za metr čtvereční.

Newsletter