Praha nestaví byty, připravený je jediný projekt s povolením

Praha má připravený jediný projekt bytového domu včetně stavebního povolení, ostatní propadly. Žádný byt nepostavilo hlavní město od roku 2007, byty stále prodává. Až privatizace skončí, zůstane hlavnímu městu asi 7000 bytů, tedy asi procento celého bytového fondu v Praze. Radní Radek Lacko (ANO) to řekl na dnešním jednání výboru pro zdravotnictví a bydlení.

„Do budoucna, pokud bude poptávka vyšší, je relevantní diskuse o tom, jestli nějaké byty nepostavit,“ uvedl Lacko. Praha podle něj má k dispozici především malometrážní byty, žádosti ale často přicházejí hlavně o větší.

Jediný realizovatelný bytový projekt, který má hlavní město v současné době připravený, je na Černém Mostě nedaleko Pražského okruhu. Mělo by tam vzniknout asi 250 spíše větších bytů, stavební povolení končí v roce 2018.

Praha vlastnila ke konci loňského listopadu 9229 bytů, z toho 2545 je určeno k prodeji. Od začátku roku hlavní město prodalo 28 bytových domů za 1,7 miliardy korun. Nejčastěji mají byty v majetku města dispozici 1+1 nebo 2+0, 3+0 a 3+1. Co do počtu pak následují byty 2+1 a 1+0. Nejméně bytů je čtyřpokojových a větších, město jich vlastní 751. Nejvíce magistrátních bytů, přes 3100, se nachází na Černém Mostě, dále ve Stodůlkách a Řepích.

Praha už několik let v privatizaci postupně prodává stovky bytů v panelových domech. Podle dříve projednaného harmonogramu tak vydělá asi čtyři miliardy korun.

Newsletter