Prahou má dnes projet motorkářská jízda ruského klubu Noční vlci

Centrem Prahy má dnes projet dvouhodinová motorkářská jízda, kterou pro ruský motocyklový klub Noční vlci pořádá spolek Red Eyed Crüe. Do Prahy dorazí z Vídně. Dvakrát po poledni projedou i Václavským náměstím, kde se proti motorkářské jízdě chystají protestovat aktivisté ze skupin Kaputin a East European Information Centre. Motorkáři mají v plánu od 14:00 pietní akci na Olšanech. Policie se na jejich povolenou akci připravuje.

Noční vlci, kteří jsou blízcí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi, chtějí stejně jako loni průjezdem Evropou oslavit konec druhé světové války. Jejich členové jsou kritizováni za nacionalismus, jejich představitel Alexandr Zaldostanov byl po ruském zabrání ukrajinského Krymu zařazen na sankční listinu Evropské unie.

Podle tiskového oddělení pražského magistrátu se projížďka Prahou uskuteční se mezi 13:00 a 18:00. Trasa povede z Brněnské po magistrále na Václavské náměstí, odkud motorkáři odjedou na náměstí Míru. Poté zamíří na Olšanské hřbitovy. Zastavit se také chtějí u Vítkova.

Skupina motorkářů již uctila památku obětí druhé světové války v úterý v Brně. Při té příležitosti se s nimi setkal jihomoravský hejtman Michal Hašek. Za společnou fotografii byl dalšími českými politiky kritizován. Noční vlci v uplynulých dnech navštívili také bývalý nacistický vyhlazovací tábor v polské Osvětimi. Několika motorkářům ale polské úřady zakázaly o víkendu vstup do Polska. Poté skupina zamířila na Slovensko a do Rakouska. Po návštěvě Prahy bude jejich cesta pokračovat do Berlína.

Newsletter