Dolar navýšil ztráty v dolarovém indexu pod 90 bodů a proti euru nad 1,2200 EURUSD. Korunu podpořilo silnější euro a vyšší tržní sazby. Aktuálně se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Pravicoví extremisté v Německu mají stále častěji zbraně

V Německu rychle roste počet nelegálně držených zbraní v rukou příznivců krajní pravice. Loni jich policie při raziích, na demonstracích a po spáchaných trestných činech zabavila 1947, více než dvojnásobek proti roku 2014. S odvoláním na informace Spolkového kriminálního úřadu (BKA) to dnes uvedla agentura DPA.

Podle policistů je mimořádně alarmující skutečnost, že více než čtvrtinu nalezených zbraní, celkem 562 kusů, tvoří výbušniny a hořlavé prostředky užívané k útokům na ubytovny pro uprchlíky. Proti roku 2014 je to dvojnásobný počet.

Přibývá také případů, kdy ozbrojení stoupenci krajní pravice útočí na jiné lidi. Loni BKA zaznamenal 1253 takových incidentů, zatímco v roce 2014 jich bylo 547. Policie mluví v této souvislosti o vážné hrozbě ze strany krajní pravice.

Podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy (BfV), který v Německu plní funkci civilní kontrarozvědky, v zemi sílí pravicový extremismus. Počet pravicových extremistů podle BfV za uplynulý rok stoupl z 21.000 na 22.600. Polovina z nich je podle německých úřadů připravena použít násilí.

Newsletter