Pravidelné letecké spojení z USA na Kubu začne do tří měsíců

Šest amerických leteckých společností dostalo povolení pro pravidelné lety na Kubu, s nimiž by měly začít do 90 dnů. Oznámilo to dnes americké ministerstvo dopravy. Aerolinky chtějí už v nejbližších týdnech začít prodávat letenky. Chybí jim sice ještě oficiální povolení od kubánské vlády, ta už ale obnovení pravidelného leteckého spojení po více než 50 letech schválila začátkem roku.

Aerolinky American Airlines, Frontier, JetBlue, Silver Airways, Southwest Airlines a Sun Country dostaly od amerického ministerstva dopravy povolení na 155 zpátečních letů týdně. Nejvíce spojů (56 týdně) dostaly American Airlines, uvedla agentura AP.

Dopravci budou létat z pěti měst v USA do devíti měst na Kubě, zatím s výjimkou Havany. O letech do Havany by se mělo rozhodnout v létě.

Dohodu o pravidelném leteckém spojení mezi Spojenými státy a Kubou podepsaly obě země letos v únoru. Dohoda umožňuje až 110 letů denně mezi USA a Havanou a dalšími devíti destinacemi na karibském ostrově.

Mezi USA a Kubou nyní existuje přímé letecké spojení jen formou charterové dopravy. Cena za takovou letenku je ale zhruba 500 dolarů (12.000 Kč), pravidelná linka by měla být výrazně levnější, i když cenu zatím nikdo z dopravců nezveřejnil.

Zájem o lety Američanů na Kubu od začátku uvolňování vztahů mezi Washingtonem a Havanou koncem roku 2014 velmi vzrostl. Loni navštívilo Kubu nepracovně téměř 160.000 Američanů spolu s dalšími stovkami tisíc amerických Kubánců, kteří tam letěli navštívit svou rodinu.

Většina Američanů stále nemůže legálně cestovat na Kubu, zákaz platí od začátku 60. let jakou součást amerických sankcí proti komunistickému režimu na Kubě. Od loňského ledna nová pravidla stanoví 12 důvodů, kvůli nimž mohou Američané na Kubu jet, aniž by museli žádat o svolení úřady. Důvody mohou být například návštěva rodiny, novinářská aktivita, vzdělávání, výstavy, sportovní soutěže či humanitární projekty.

Newsletter