Evropské i americké výnosy rostou. Poptávka je mírně vyšší po dolaru, který tak sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje kolem 1,1900 EURUSD. Měny regionu mírně ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Pravidelné lety z Čcheng-tu do Prahy začnou v polovině června

Pravidelné lety z čínského města Čcheng-tu do Prahy začnou v polovině června. Na dnešní tiskové konferenci v Praze během návštěvy čínské delegace ve Středočeském kraji to řekl spolupředseda s‘-čchuansko-české rady pro ekonomickou a obchodní spolupráci Jan Kohout. Zpočátku se bude létat dvakrát týdně. Zatím má Praha pravidelné letecké spojení pouze s Pekingem.

Kohout připomněl, že Čcheng-tu a Prahu již spojuje charterová linka. „Od poloviny června tohoto roku se tato linka stane pravidelná. Sichuan Airlines, respektive město Čcheng-tu, staví obrovský terminál, kterým bude obsluhovat asi 80 milionů pasažérů ročně,“ uvedl Kohout. Čínská letecká společnost China Eastern Airlines chce navíc spustit také pravidelnou linku mezi Prahou a Šanghají.

Kohout poukázal na to, že Sichuan Airlines létají do všech destinací od Malediv až po Japonsko včetně Austrálie. Spojení mezi Prahou a těmito oblastmi se tak podle něj výrazně zlepší. Česká republika se podle Kohouta stává stále populárnější pro čínské turisty. „Míří jich sem více a více a my chceme, aby navštívili nejen Prahu, ale i Středočeský kraj,“ dodal.

Podle generálního sekretáře rady Petra Hýla se bude mezi Prahou a Čcheng-tu létat zpočátku dvakrát týdně, časem se ale předpokládá rozšíření na tři lety. Lety mezi Šanghají a Prahou budou podle dřívějšího oznámení China Eastern Airlines ve středu, pátek a neděli.

Koncem loňského září už spustil dopravce Hainan Airlines přímé letecké spojení mezi Prahou a Pekingem, hlavním městem Číny. Letos v únoru pak zamířila do Prahy první letadla Sichuan Airlines z Čcheng-tu, ale zatím jen v rámci charterových letů, tedy nepravidelných spojů.

Newsletter