Dolar oslabuje v dolarovém indexu i proti euru. To podporuje lehké zisky procyklických měn. Měny regionu střední a východní Evropy mírně posilují. Koruna se obchoduje pod 26,20 za euro.

Pražská a varšavská burza iniciovaly setkání šéfů regionálních burz

Burza cenných papírů Praha (PSE) a Burza cenných papírů Varšava (GPW) společně zorganizovaly první summit burz zemí střední a východní Evropy ve formátu V4+2, který se konal v Praze 20. února 2018. Setkání se zúčastnili ředitelé burz z České republiky, Polska, Maďarska a Slovenska a zástupci rumunské a chorvatské burzy.

Důvodem setkání bylo navázat spolupráci mezi burzami především v oblasti regulatorních požadavků implementovaných a navržených Evropskou unií, které se silně dotýkají všech unijních kapitálových trhů. Jedná se především o porovnání dopadů těchto změn na kapitálové trhy V4+2 se snahou  identifikovat potenciální problematické body a komunikovat je se zástupci EU. Společný postup je výhodný nejen proto, aby byl slyšet hlas středo- a východoevropských burz při debatách v EU, zároveň umožní EU získat úplnou zpětnou vazbu z trhů reprezentujících celý region.

Kapitálové trhy EU čelí mnoha výzvám, jako jsou vytvoření Unie kapitálových trhů nebo dopady brexitu. Zástupci burz se shodli na tom, že rozvoj standardizovaného panevropského trhu má nejvyšší důležitost, ale pro země V4+2 je stejně tak důležité soustředit se na rozvoj lokálních a regionálních trhů.

 “Naším cílem je také společně prezentovat naše trhy investorům jako zajímavou investiční příležitost v EU. Chceme zintenzivnit naši společnou komunikaci s investory, protože díky tomu zámořští institucionální investoři více porozumí našim trhům. Společný postup tedy bude prospěšný nejen nám, ale také investorům,” říká Petr Koblic, ředitel pražské burzy.

“Musíme přijít s novými nápady jak přilákat globální investory do střední a východní Evropy a jsme připraveni sdílet naše zkušenosti s regionálními burzami, a podpořit tak investiční příležitosti v regionu. Spolupráce mezi kapitálovými trhy ve střední a východní Evropě je klíčová jak pro budoucí rozvoj našich burz, tak pro národní ekonomiky. Jednání jako tato mohou pomoci k vytvoření společných návrhů, které mohou mít větší váhu než samostatné návrhy jednotlivých burz,” říká Marek Dietl, president varšavské burzy.  

Na svém prvním setkání v Praze se zástupci burz věnovali především určení témat, která jsou důležitá pro hladkou spolupráci regionálních trhů. Těmito tématy byly, mezi jinými, regulace MIFID II a její dopad na menší kapitálové trhy, iniciativa Unie kapitálových trhů, možná spolupráce při vytváření regionálních indexů a investičních instrumentů odvozených z těchto indexů a také možnost společné propagace celého regionu. 

Newsletter