Pražská burza dnes měla díky Monetě letos největší objem obchodů

Pražská burza dnes zaznamenala největší denní objem obchodů v letošním roce a druhý nejvyšší od konce listopadu 2012, kdy zavedla obchodní systém Xetra. Na dnešních obchodech za 2,87 miliardy korun se víc než 1,9 miliardy podílel nováček Moneta Money Bank. ČTK to sdělil mluvčí pražské burzy Jiří Kovařík.

Moneta Money Bank na trhu nabídla 51 procent akcií firmy, k prodeji nedala žádné nově vydané akcie. Banku, která se do konce dubna jmenovala GE Money Bank, vlastní společnost GE Capital International Holdings Limited. Nabídka akcií souvisí se záměrem amerického konglomerátu prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost.

Moneta dnes pustila své akcie na hlavní trh pražské burzy za 68 korun za kus, během dne zdražily o pět haléřů. Pražský akciový trh se po čtvrteční stagnaci vrátil k poklesu a zavřel níže o víc než dvě procenta. Dolů zamířily akcie bank i energetické společnosti ČEZ a cenné papíry telekomunikační firmy O2 ztratily zhruba 8,5 procenta. Vysvětlením může být podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera přesun části investorů od akcií O2 k cenným papírům Monety.

Newsletter