Pražská burza oslabila, dolů ji táhly akcie bank

ražská burza dnes oslabila. Index PX klesl o 0,43 procenta na 909,99 bodu. Dolů burzu táhly hlavně akcie Komerční banky a bankovní skupiny Erste. Ztrácely ale také cenné papíry energetické firmy ČEZ. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Akcie ČEZ a bank dosáhly jako obvykle největších objemů obchodů z hlavních emisí a zároveň oslabily. Cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,86 procenta na 5190 korun, emise Erste o 1,03 procenta na 682 korun a akcie ČEZ o 0,28 procenta na 391,9 koruny.

Firma ČEZ dnes ještě před začátkem obchodování na burze oznámila, že jí loni klesl čistý zisk na 20,5 miliardy korun. Analytici naopak očekávali růst až o několik miliard. Letos podle firmy zisk opět klesne na asi 18 miliard. „Akcie ČEZ nakonec končily se ztrátou čtvrt procenta, ačkoli po otevření trhu oslabovaly o téměř 2,5 procenta poté, co výhled managementu na letošní rok nenaplnil tržní očekávání. Určitou záplatou mohlo být vyjádření šéfa Daniela Beneše, že ČEZ nezmění svoji dividendovou politiku,“ sdělil analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Nejvýrazněji klesla cena akcií nápojářské skupiny Kofola, a to o 1,61 procenta na 453 korun. Posílení zaznamenala jen třetina z 15 hlavních emisí pražské burzy. Zdražily například cenné papíry textilní společnosti Pegas Nonwovens, které si připsaly 1,24 procenta na 744 korun.

Newsletter