Pražská burza před svátkem: Pozitivní obrat na ČEZu a 5% ztráta CETV

Den před státním svátkem si Praha užila o něco živější obchodování a slušné denní obraty. První takový obrat nastal na Erste, která se při otevření ve Vídni dostala pod tlak roztřesených rukou a po zprávě Moody‘s o výhledu Rakouska několik prodejců panicky titul prodávalo. Akcie tak ráno propadla o 2 %, ale postupně s uklidněním situace, že se nejedná o nějakou korporátní akci typu SPO, prodejci slábli. Akcie tak do oběda odvrátila celou ztrátu a den zakončila téměř beze změny.

ČEZ získá zpět 3,8 miliardy z daně na povolenky. Co dividenda?

O větší rozruch se postarala zpráva z ČEZu o navrácení části zaplacené daně z CO2 povolenek. Ta kompletně otočila negativní moment na titulu, kdy se akcie obchodovala na novém minimu 471 Kč. Částka 3,8 mld. korun je dostatečný polštář k pokrytí současných odstávek provozu a propadu turecké liry a dojde tak ke kompenzaci těchto negativních vlivů v celkových výsledcích. Prodejní moment za poslední týdny tak utrpěl ránu. Akcie otočila ranní vývoj a končí silněji o 1,6 % na denním maximum. Škoda jen, že burza v Praze je zítra zavřena a pro býky dojde k nebezpečné pauze.

Komerční banka se obchodovala v širokém pásmu vakua, aby zakončila den poblíž týdenních maxim 5200 Kč, kde je stále vidět solidní prodejní tlak. Výsledky CETV nedodaly trhu šokující zprávy a tak titul zůstal nadále mimo hledáček hlavního proudu a konči den se ztrátou 4,8 %.

Majitele Novy dál trápí silný dolar, snižuje ztrátu díky reklamě

Newsletter