Pražská burza uhájila zisk. Na bankách začíná být rušno

Pražská burza po vzoru rozvinutých trhů dnes nakonec rostla o půl procentního bodu, pomohly jí dobré firemní výsledky přicházející z Ameriky. Banky přes očekávání poklesu nakonec rostly, Komerční si připsala zisk 0,55 % a uzavřela velice blízko hranice 4800 korun. Erste dokonce přidala 0,91 % a zastavila se na rovných 500 korunách. Na bankovních akciích byla očekávaná spíše nervozita a vybírání zisků před nedělními výsledky „stress testů“ evropských bank,  investoři ale zjevně nejsou před tímto důležitým oznámení nervózní a spíše čekají pozitivní výsledky. ČEZ kopíroval vývoj sektoru utilit v západní Evropě, během dnes se dostal až na 595 korun, kde však rally ztratilo podporu kupců, neboť ceny elektřiny v Německu po včerejším posílení opět oslabily, a tak akcie ČEZu skončily blízko denních minim 587 CZK.

Co čeká banky a trhy po neděli? Průvodce testy ECB a názory ekonomů

Akcie O2 se celý den obchodovaly beze změn na cenové hladině 270 korun, což se dalo očekávat, neboť dnešek byl poslední den, kdy se akcie O2 obchodovaly s nárokem na dividendu 18 korun. V závěru dne přišla informace, že soud potvrdil O2 pokutu 91,9 milionu korun za chování Českého Telecomu v letech 2001 a 2002. Objemy obchodů byly opět pod dlouhodobým průměrem, celkově se zobchodovalo na burze akcií za 24 miliónů dolarů.

Soud potvdil O2 pokutu 92 milionů za Český Telecom

Maďarský trh byl uzavřen z důvodu státních svátků.

Polský trh se obchoduje s mírným ziskem, podpořen energetickým a těžebním sektorem, naopak bankovní sektor limituje růst indexu WIG20, když Deutsche bank srazila svoje cílové ceny na většinu hlavních polských bankovních domů.  Největší růsty registrujeme na akciích LOTOS +1,7%, PGE +1,51%, PKN +1,1% nebo těžařem uhlí JSW +1,3%, oproti tomu klesají již zmíněné banky Bank Millenium -3 %, Getin-3,5 %, Bank Pekao -1,35 % nebo PKO -0,52 %.

Raiffeisen sráží doporučení pro banky v CEE regionu

Newsletter