Pražská burza v týdnu zpevnila o 0,8 %, dvě IPO na obzoru

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu opět mírně rostly a index PX si připsal 0,8 procenta na 906,6 bodu. Nejvíce ztratily akcie Komerční banky, naopak nejvíce rostly akcie výrobce nápojů Stock Spirits. V předchozím týdnu akcie stouply o téměř procento.

Kromě Komerční banky, která při obchodování bez nároku na hrubou dividendu 310 Kč klesla o 5,9 procenta na 4890 Kč, byla nejvíce klesající akcií uplynulého týdne Philip Morris ČR. Akcie ztratila 3,3 procenta na 13.058 Kč. U firmy se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Investoři vybírají zisky z nedávného růstu akcie, která se bude ještě do poloviny příštího týdne obchodovat s nárokem na dividendu.

Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Stock Spirits, která posílila o 8,4 procenta na 53,1 Kč. Společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní. Investoři přijali zveřejněná data kladně. Navíc trh oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

V příštím týdnu se investoři zaměří na výsledkovou sezonu, čtvrteční zasedání Evropské centrální banky a také situaci po víkendovém jednání o ropě v Dauhá.

Newsletter