Pražská burza zakončila týden mírným růstem, táhl ji ČEZ

Pražská burza zakončila týden mírným růstem, když index PX posílil o 0,17 procenta na 993,86 bodu. Táhly ho zejména akcie elektrárenské společnosti ČEZ, které si polepšily o tři procenta. Nedařilo se naopak Erste Bank. Vyplývá to z informací burzovního webu.

Nejobchodovanějším titulem se staly cenné papíry Komerční banky, které si ale připsaly jen 0,02 procenta na 5091 korun. Erste Bank odepsala 1,21 procenta na 761 korun a pojišťovna VIG klesla o 0,15 procenta na 804 korun.

Akcie ČEZ smazaly čtvrteční ztrátu a po tříprocentním růstu zakončily obchodování na 477,70 Kč. Kromě nich si ale na pražském trhu připsaly výraznější zisk už jen akcie sázkové Fortuny, které zdražily o 1,37 procenta na 85,15 Kč.

Jednou z nejdiskutovanějších událostí posledních dní je vstup nápojářské společnosti Kofola na pražskou burzu. S jejími cennými papíry by se mělo začít obchodovat 2. prosince, cenové rozpětí bude od 500 do 650 korun za akcii. „Z globálního pohledu je sektor výrobců nápojů v současnosti poměrně drahý, na druhou stranu Kofola je tradiční českou značkou a její zisky mají určitě prostor k růstu, což by mohlo zvýšit její atraktivitu v očích investorů. Podstatné však bude, za kolik se nakonec akcie upíšou,“ uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer.

Koruna se podle serveru Patria Online v 17:00 obchodovala za 25,35 Kč/USD, proti čtvrtečnímu závěru tak byla k dolaru o 19 haléřů slabší. Vůči euru česká měna stagnovala na 27,03 Kč/EUR.

Newsletter