Americké reálné tržní sazby měřené TIPSy klesají. Desetiletý výnos se drží pod -1,17 %. To včera stálo za výprodejním tlakem u dolaru, který se posunul nad 1,1840 EURUSD. Včerejší nárůst českých tržních sazeb podpořil zisky koruny k 25,55 za euro, oslabení dolaru proti euru nemělo výraznější vliv.

Pražská plynárenská holding loni vydělala přes dvě miliardy

Pražská plynárenská holding (PPH) loni vykázala zisk 2,14 miliardy korun. Akcionářům ze zisku vyplatí na dividendách 120 milionů a členům dozorčí rady a představenstva tantiémy 2,5 milionu korun. Vyplývá to z účetní závěrky, kterou projednala rada hlavního města jako valná hromada společnosti. Úkolem PPH je správa majetkových podílů akciové společnosti Pražská plynárenská, kterou vlastní hlavní město.

V roce 2014 měla PPH zisk 391 milionů korun, rok předtím 305 milionů Kč. Meziroční nárůst zisku byl způsoben převodem nerozděleného zisku dceřiné společnosti Pražská plynárenská a zároveň snížením základního kapitálu firmy o miliardu, která byla také převedená PPH formou dividendy. V roce 2015 to bylo celkem 2,25 miliardy, rok předtím 633,6 milionu.

Pražská plynárenská, jejíž majetkové podíly PPH spravuje, je druhou největší plynárenskou distribuční společností v ČR. Obsluhuje asi 420.000 distribučních míst. Skupinu Pražská plynárenská ovládla Praha v roce 2014, kdy koupila asi čtvrtinový podíl od německého koncernu E.ON. Šlo o obchod za více než šest miliard korun a Praha získala více než 99 procent akcií.

Loni PPH doplatila zbývající část úvěru v celkové výši 4,1 miliardy korun, který si na nákup akciového podílu vzala. Na dividendách letos firma PPH vyplatí stejně jako v předchozím roce 120 milionů korun. Částku 182 milionů korun převede do rezervy a 2,5 milionu vyplatí na tantiémách.

Newsletter