Pražské burze dnes pomohly k růstu hlavně finanční tituly

Pražská burza dnes navázala na svůj pondělní růst. Index PX zpevnil o 0,85 procenta na 827,31 bodu. Vzhůru ho táhly hlavně akcie dvou rakouských finančních institucí – banky Erste a pojišťovny VIG. Opačným směrem na index působily především cenné papíry operátora O2. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Dařilo se ale i dalším finančním titulům. Skoro dvě procenta na 469 korun si připsaly akcie rakouské pojišťovny VIG. Hodnota cenných papírů Moneta Money Bank vzrostla o procento, zatímco akcie Komerční banky ukončily dnešní seanci se zelenou nulou.

Mimo finanční sektor se dařilo například emisi elektrárenské společnosti ČEZ. Firma dnes oznámila, že zahájila mezinárodní investiční arbitráž proti Bulharsku. K tomuto kroku se společnost podle své mluvčí rozhodla po řadě zásahů bulharských institucí poškozujících podnikání společností ČEZ v této balkánské zemi a v důsledku dlouhodobě se nezlepšující kritické situace na tamním energetickém trhu. Výše nároku se pohybuje v řádu stovek milionů eur. Akcie společnosti ČEZ dnes na pražské burze posílily o 0,83 procenta na 437 korun za kus.

Naopak výrazně do červených čísel dnes zamířily cenné papíry telekomunikační firmy O2 Czech republic. Jejich cena klesla o 3,3 procenta na 205 korun.

 

Newsletter