Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Pražské kanceláře zůstávají lákadlem pro nájemce i investory

K novému rekordu se letos blíží objem pronajatých kanceláří v hlavním městě. Podle údajů mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate CR dojde s největší pravděpodobností k překonání loňského výsledku, kdy se v Praze pronajalo více než 300 000 m2 kanceláří. Jen do konce letošního září bylo totiž pronajato nově zhruba 270 tisíc čtverečných metrů administrativních ploch. A poslední kvartál patří z hlediska uzavíraných smluv k nejsilnějším obdobím v roce.

„Je to pro tuzemský trh nemovitostí pozitivní zpráva. Má ale své dopady – na nájemce i investory. První skupina se musí připravit na další očekávané zvyšování nájemného. Investorům pak očekávaný růst příjmů z pronájmů bude kompenzovat stále vyšší ceny nemovitostí, které jsou na prodej. Díky tomu můžeme předpovědět značnou investiční aktivitu také v roce 2018,“ konstatuje Lenka Šindelářová MRICS, Head of Research & Consultancy v BNP Paribas Real Estate Czech republic.

Podle ní apetit investorů přesvědčivě doloží rovněž letošní očekávaná bilance 3,5 miliardy EUR, za které komerční nemovitosti změnily (či ještě změní) majitele. Půjde o objem srovnatelný s rekordním rokem 2016. Za tři čtvrtletí roku 2017 se zrealizovaly investice za více jak 2,7 mld. EUR, což je o 84 % více než v předchozím roce.

Vysoká poptávka nájemců po nových administrativních prostorách a jejich omezená nabídka pomáhají rozvoji lokalit i mimo zavedená kancelářská centra. Patří k nim například Praha 6 nebo Praha 9. „Investoři sledují developery do lokalit, které dříve přehlíželi. Nové, obsazené kancelářské budovy zde pro ně mohou znamenat o 100 až 125 bazických bodů vyšší výnosy než v exponovaných částech města,“ vysvětluje Stewart Thomson, ředitel BNP Paribas Real Estate, s tím, že v poslední době se podobné investiční transakce odehrály například v okrajových částech Prahy.

Nové investiční příležitosti lákají kromě zahraničních fondů rovněž české investory. Ti už nyní stojí za 30-40 % všech realizovaných investičních transakcí, u kanceláří je to více než polovina. Díky nízkým výnosům na akciovém a dluhopisovém trhu se podle BNP Paribas Real Estate CR zvyšuje aktivita i dalších tuzemských subjektů, především pak investičních fondů. Čilý je rovněž domácí soukromý kapitál, jenž směřuje nejen do segmentu transakcí do 10 mil. EUR, ale i vyšších cen 10 až 20 mil. EUR.

Zmíněná komprese výnosů na akciových (a komoditních) trzích – a tudíž i přetlak kapitálu na realitním trhu – vedou v několika posledních kvartálech ke zvyšování cen nemovitostí. A v důsledku toho k poklesu výnosů. Z interní analýzy BNP Paribas Real Estate CR vyplývá, že výnosová míra napříč segmenty se má v příštím roce stabilizovat a to také z důvodu ohlášeného mírného zvyšování úrokových sazeb. Půjde jinými slovy o „zdražování“ peněz pro investory, a to i těch externích, které poskytují financující banky.

Newsletter