Pražskou burzu táhly akcie Erste, trh ale brzdila ztráta Monety

Pražská burza dnes při nadprůměrné aktivitě mírně posílila, index PX přidal 0,1 procenta na 928,89 bodu. Nahoru ho táhla Erste Bank, trh ale brzdily akcie Monety Money Bank. Vyplývá to z údajů burzovního webu. Objem obchodů dosáhl 882 milionů korun, dlouhodobý denní průměr je 637 milionů Kč.

Cenné papíry Erste zhodnotily o 0,66 procenta na 775 korun a Komerční banka si polepšila o 0,22 procenta na 885 korun. „Obě banky tak zaznamenaly první růst po třech dnech v červeném teritoriu,“ uvedl analytik Patria Online Petr Zelenka. Z finančního sektoru se dařilo ještě pojišťovně VIG, která přidala 0,4 procenta na 601,80 Kč.

„Evropské banky i pojišťovny přitom klesaly, alespoň celkově v rámci indexu STOXX Europe 600. V Praze na tento trend ´naskočily´ pouze akcie Monety, které byly na konci čtvrteční seance k mání za 80,85 Kč za kus a zaznamenaly tak ztrátu o 1,04 procenta,“ sdělil Zelenka. Moneta ztrácela už počtvrté za sebou, dnes nejvýrazněji.

Nejobchodovanějším titulem se stala elektrárenská společnost ČEZ, která ztratila mírných 0,07 procenta na 429,30 Kč. Výraznější ztráty zaznamenaly mediální CME a likérka Stock, které odevzdaly více než procento.

V červených číslech se téměř až do závěru obchodování pohybovala i celá pražská burza. „Pražský parket dnes zakončil obchodní seanci smíšeně a díky závěrečnému spurtu se pražský index PX alespoň přehoupl nad nulu a přidal jednu desetinku procenta,“ podotkl k vývoji na trhu analytik Komerční banky Richard Miřátský.

Newsletter