Přebytek rozpočtu je dle Zemana dobrý, chtěl by ale víc investic

Přebytek státního rozpočtu, který na konci září stoupl na 82,3 miliardy, hodnotí prezident Miloš Zeman pozitivně. Slabé místo tohoto přebytku je ale to, že byl mimo jiné dosažen i za cenu poklesu investic, a to dobře není, řekl dnes Zeman při návštěvě vizovické firmy Koma Modular. Prezident dnes zahájil třídenní návštěvu Zlínského kraje.

„Ale na druhé straně roste výběr daní, daří se zmírnit daňové podvody, například když bylo zavedeno kontrolní hlášení, tak výrazně klesly vratky DPH, protože část z nich byla podvodnická. Takže je vidět, že podvodům se celkem úspěšně bráníme, proto také výběr daní roste rychleji než výkon ekonomiky,“ uvedl Zeman.

Nízké investice se podle něj mohou v budoucnu nevyplatit. „Zejména když jde o takové investice, jako je třeba dopravní infrastruktura, kterou Zlínský kraj, jako ostatně všechny kraje, velice potřebuje,“ řekl.

Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) stojí za dobrým výsledkem růst daňových příjmů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje přebytek v rozpočtu za výsledek prorůstové politiky vlády a také lepšího výběru daní. Naopak předseda opoziční TOP 09 a někdejší ministr financí Miroslav Kalousek vidí v rozpočtu strukturální chyby, kabinet podle něj těží z ekonomického růstu a je neschopný investovat.

Analytici usuzují, že hospodaření státu by mělo skončit za celý letošní rok zhruba vyrovnané, schválený rozpočet přitom počítá se schodkem 70 miliard korun. Lepší hospodaření rozpočtu však i podle nich kromě lepšího výběru daní souvisí také s poklesem investičních výdajů vlády na projekty spolufinancované z evropských fondů.

Newsletter