Předběžný odhad českého HDP v 1.čtvrtletí překonal očekávání trhu

AKTUALIZOVÁNO – Podle předběžného odhadu vzrostl hrubý domácí produkt České republiky v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,5 % a meziročně o 2,5 %. Uvedl to dnes Český statistický úřad.

České ekonomice se dařilo i na počátku roku 2019. Hrubý domácí produkt (HDP) očištěný o cenové vlivy a sezónnost byl v 1. čtvrtletí podle předběžného odhadu o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a v porovnání se stejným čtvrtletím loňského roku vzrostl o 2,5 %.

Hlavními faktory růstu HDP v 1. čtvrtletí byla zahraniční poptávka a spotřeba domácností. Pokračoval dynamický růst tvorby hrubého fixního kapitálu. K tvorbě hrubé přidané hodnoty přispěl nejvíce zpracovatelský průmysl, jenž se tak opět po roce stal dominantním faktorem růstu tuzemského hospodářství. Nadále se dařilo většině odvětví služeb a také stavebnictví.

Zaměstnanost byla v 1. čtvrtletí o 0,5 % vyšší než v předchozím čtvrtletí a oproti stejnému čtvrtletí loňského roku vzrostla o 1,4 %. V počtu zaměstnaných osob tak opět zvýšila své historické maximum v časové řadě od roku 1993.

„V letošním roce by měla tuzemská ekonomika dále nepatrně zpomalit a konsensuální očekávání se posouvá k růstu kolem 2,5 %. Rizika jsou však v tuto chvíli vychýlená ve směru slabšího růstu, zejména z titulu zpomalování průmyslové výroby a zahraniční poptávky. Dalším rizikem je pak eskalace obchodních válek a zpomalování čínské ekonomiky. Ta je sice z pohledu přímých tuzemských vývozu méně významná destinace, patří však mezi největší exportní destinace Německa a nepřímo je tak podstatná i pro tuzemskou ekonomiku,“ uvedl hlavní ekonom pro ING ČR Jakub Seidler.

„V tomto ohledu je do jisté míry příznivou zprávou zrychlení německé ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku, a to mezikvartálně o 0,4 %, zatímco v závěru minulého roku se růst našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera pohyboval na hraně recese. Růst HDP Německa byl dle předběžných údajů stejně jako v případě ČR tažen příznivou spotřebou domácností. Průmysl však stále zaostává a příznivější růst německé ekonomiky v prvním čtvrtletí je tak možné spíše interpretovat jako náznak stabilizace, než výrazný obrat k lepšímu. Obecně však lze s ohledem na méně příznivý vývoj v zahraničí začátkem roku interpretovat růst HDP tuzemské ekonomiky v prvním čtvrtletí spíše pozitivně,“ dodal Seidler.

Newsletter