Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Jediná koruna krátce oslabila zpět nad 25,50 za euro, aby se poté vrátila zpět pod tuto hranici.

Předseda španělských socialistů Sánchez rezignoval na svou funkci

Vedení Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) se dnes v hlasování vyslovilo proti setrvání Pedra Sáncheze v čele strany. Sánchez, který i po druhých parlamentních volbách důsledně odmítal spolupracovat na vytvoření vlády s Lidovou stranou (PP) současného premiéra Mariana Rajoye, vzápětí oznámil rezignaci na svou funkci, informovala španělská média.

Podle španělského deníku El País, který se odvolává na zdroj z vedení socialistů, se pro setrvání Sáncheze v čele strany vyslovilo 107 a proti 132 členů federálního výboru. Podle španělských médií Sánchez vzápětí na uzavřeném jednání vedení PSOE rezignoval na svou funkci.

Už ve středu podala skupina členů vedení socialistů demisi, aby donutila Sáncheze k odchodu a pomohla tím ukončit devět měsíců trvající volební pat v zemi.

Většina pozorovatelů soudí, že Sánchezův odchod umožní vytvořit menšinový kabinet vládnoucích konzervativců. Španělsko nemá vládu vzešlou z voleb již devět měsíců. Zemi vede úřadující kabinet lidovců, kteří jsou u moci od prosince 2011.

Patová situace v zemi nastala, když ve volbách loni v prosinci žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, neboť Sánchez důvěru poslanců v březnu nezískal.

Na začátku tohoto měsíce poslanci ani ve druhém kole nedali důvěru šéfovi lidovců Rajoyovi. Hrozily tak další parlamentní volby, již třetí za poslední rok. Aby je bylo možné odvrátit, musela by nyní nová vláda vzniknout do konce října.

Proti Sánchezovi se postavila část vedení socialistů v čele s vlivnou šéfkou andaluské organizace Susanou Díazovou. Po dnešní Sánchezově rezignaci tak již zřejmě nic nebrání tomu, aby ve Španělsku vznikla nová vláda, poznamenal deník El País.

Newsletter