Představenstvo Unipetrolu se staví proti vyšší dividendě

Představenstvo petrochemické společnosti Unipetrol se staví proti návrhu největšího minoritního akcionáře na vyplacení vyšší dividendy. Vyplývá to ze stanoviska představenstva, které podnik zveřejnil.

Unipetrol na začátku května uvedl, že jeho představenstvo navrhlo za loňský rok vyplatit dividendu 5,52 koruny na akcii. Minoritní akcionář Paulinino Limited však koncem května přišel s protinávrhem, ve kterém tvrdí, že Unipetrol by mohl vyplatit nejméně 15 korun na akcii. Protinávrh je určen na valnou hromadu, která se uskuteční 21. června.

Představenstvo ve svém stanovisku upozorňuje, že jím navržená výše dividendy umožňuje firmě financovat investiční projekty, včetně stavby nové polyetylenové jednotky. Ta je podle Unipetrolu největším petrochemickým projektem v historii České republiky. Návrh představenstva prý bere v úvahu rovněž rizika plynoucí z proměnlivého makroekonomického prostředí.

Unipetrol se loni přehoupl do rekordního čistého zisku 7,036 miliardy korun z předloňské ztráty 556 milionů korun. Ztrátu společnost vykazovala každoročně od roku 2011. Tržby za loňský rok klesly o 12 procent na 108,9 miliardy korun.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Orlen drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a menšinoví akcionáři.

Energetický poradce J&T Michal Šnobr v květnu ČTK řekl, že protinávrh firmy Paulinino Limited až tolik neklade důraz na výši dividendy, ale na to, že se PKN Orlen chová jinak ke svým aktivům v Polsku a jinak k Unipetrolu. Nevyloučil, že se minoritní akcionář bude v případě, že ho Unipetrol nevyslyší, bránit soudně.

Newsletter