Premiér Izraele potřeboval na šest dní v New Yorku 600 tisíc dolarů

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu utratil za šestidenní pobyt v New Yorku při loňském jednání Valného shromáždění OSN 600.000 dolarů (14 milionů korun). Vyplývá to ze zprávy o financích daňových poplatníků využívaných úřadem premiéra.

Podle dokumentu zaplatil Netanjahu 1600 dolarů osobnímu holiči, 210 dolarů dal za vyprání prádla, skoro 2000 dolarů za jídlo a 20.000 dolarů za přesun nábytku.

Zprávu si vyžádal právník Šachar ben Meir. Řekl, že původně požádal o informaci ohledně Netanjahuových výdajů na podzimním jednání Valného shromáždění premiérův úřad, ale ten ho odkázal na ministerstvo zahraničí. Tam mu sdělili, že si musí počkat tři měsíce, a ben Meir se chtěl soudit. „Jsou to moje peníze a chci vědět, co se s nimi dělalo,“ citovala ho agentura AP, jíž zprávu ukázal.

Podle AP dokument potvrzuje nelichotivou pověst premiéra a jeho ženy Sarah, kteří jsou kritizovaní za nákladný životní styl. Policie letos doporučila stíhat Sarah Netanjahovou kvůli nadsazeným výdajům na domácnost premiéra. Státní peníze byly údajně použity na soukromá pohoštění a také na péči o otce premiérovy manželky.

Se Sarah Netanjahuovou se soudili i bývalí zaměstnanci rezidence kvůli špatnému zacházení. V květnu jeden vysoudil odškodné v přepočtu 727.000 korun za hrubé zacházení. V roce 2013 byl Netanjahu kritizován za to, že si nechal do letadla na cestu do Londýnu nainstalovat speciální spací kabinu za 127.000 dolarů.

Zpráva o výdajích premiéra Netanjahua na loňském zasedání Valného shromáždění obsahuje také účet na 1,5 milionu dolarů za letenky, avšak není jasné, zda jenom pro Netanjahuovy nebo i pro zbytek delegace. Premiér odmítl informace k výdajům komentovat.

Newsletter