Přes 17 tisíc lidí zemřelo od začátku války v syrských věznicích, tvrdí AI

Více než 17.000 lidí zemřelo od vypuknutí války v Sýrii před více než pěti lety ve věznicích syrského režimu. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila organizace Amnesty International (AI). Syrský režim se podle ní v káznicích dopouští mučení, které zahrnuje na příklad bití, polévání vroucí vodou nebo znásilňování. Mezinárodní společenství by prý mělo Damašek tlačit k tomu, aby s mučením ve věznicích skončil. Syrská vláda obvinění tohoto typu opakovaně odmítá, napsal zpravodajský server BBC.

Zpráva AI obsahuje výpovědi 65 „přeživších mučení“, kteří hovořili o podmínkách v káznicích provozovaných syrskými tajnými službami a ve vojenské věznici nedaleko Damašku.

„Zacházeli s námi jako se zvířaty,“ tvrdí o chování strážců během svého pobytu v káznici advokát Sámir. „Viděl jsem téct krev, bylo to jako řeka,“ tvrdí mimo jiné.

Jednou z činností, kterou bývalí zadržení pracovníkům AI popsali, byl například rituál nazývaný „přivítací party“, jehož součástí byly silné rány klacky nebo kabely. Běžnou metodou mučení bylo podle organizace bičování plosek nohou. Úřední činitelé se dopouštěli také sexuálního násilí, strhávali zadrženým nehty na nohou a rukou, pálili o ně cigarety nebo používali elektrické šoky.

Jde o „soubor děsuplných příběhů“, které popisují „nesnesitelné týrání chovanců“, uvedl podle agentury DPA šéf programu AI pro Blízký východ a Severní Afriku Philip Luther.

Mučení bylo podle organizace uplatňováno rozšířeným a systematickým způsobem na všech civilistech, u kterých existovalo podezření z protirežimního postoje, tvrdí ve zprávě dále organizace.

AI celkově odhaduje, že od začátku konfliktu v Sýrii v březnu 2011 zemřelo ve vazbě nejméně 17.723 vězňů. To by odpovídalo zhruba 300 případům úmrtí za rok. Skutečná číslo jsou podle organizace zřejmě mnohem vyšší. Desetitisíce lidí totiž zmizelo beze stopy, uvedla AI, která v této souvislosti odsoudila „zločiny proti lidskosti“.

Od začátku konfliktu v Sýrii zemřelo podle exilové Syrské organizace pro lidská práva nejméně 280.000 lidí. Miliony dalších musely opustit domovy.

Newsletter