Přes některé spory vláda podle Babiše dokončí řádně mandát

Vláda sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců dokončí podle vicepremiéra a předsedy ANO Andreje Babiše mandát přes některé spory, které koaliční partnery rozdělují. Řekl to v pořadu Partie televize Prima v souvislosti se středečním schválením zákona o omezení podnikání ministrů Sněmovnou.

„My dokončíme ten mandát, ta vláda je úspěšná, je ironie, že ve vládě sedí jedno hnutí, jedna strana, které mají přibližně stejné preference. Takže je před volbami,“ uvedl Babiš.

Odmítl, že by po parlamentních volbách příští rok chtěl vyjednávat o spolupráci s KSČM. Na úrovni krajů to ale nevylučuje.

„Pokud mi demokratické strany zakazují jít do politiky a vlastnit něco, tak komunisté by mi asi ten Agrofert znárodnili. Takže já určitě bych s nimi do vlády nešel,“ uvedl Babiš v nadsázce.

„Na druhou stranu, pokud tady volí tuto stranu 15 procent obyvatel, a vlastně ta strana je tradičně ignorována. Tak buď ji měli zrušit, nebo zakázat její činnost. Nemůžeme se tvářit, že hlasy 15 procent voličů nemají váhu,“ řekl Babiš s tím, že jeho nedávný rozhovor pro deník Právo mohl být špatně interpretován. Uznal, že s vyjadřováním má někdy problémy. Zdůraznil, že s komunisty na úrovni krajů spolupracují i další strany.

V souvislosti s hlasováním Sněmovny o zákonu, který omezí podnikání ministrů, uvedl vlastník skupiny Agrofert, že se všichni spojili proti němu. Stejně se podle něj proti ANO koaliční partneři s opozicí spojí i před parlamentními volbami příští rok.

„Ta koalice funguje, každý si to vykládá nějak. Měli jsme problémy s reformou policie, to bylo flagrantní porušení koaliční smlouvy, taky ohledně rozpočtu na vědu a výzkum a státní pojištění, tam taky jsme byli proti. Tak každá ta strana si to nějak vykládá a funguje to volně. Já myslím, že to nijak neovlivní, samozřejmě teď jsou krajské volby, tak jsou silná prohlášení,“ zhodnotil vicepremiér fungování koalice a výroky, které zazněly ve Sněmovně ve středu. Babiš v průběhu hlasování označil poslance za zoufalce, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vicepremiéra nazval oligarchou.

Podle zákona o střetu zájmů nově firmy člena vlády nebudou mít přístup k veřejným zakázkám, nenárokovým dotacím a investičním pobídkám. Zákon také po sněmovních úpravách zakáže budoucím členům vlády provozovat rozhlasové a televizní vysílání a vydávat periodický tisk. Babiš vlastní skupinu Agrofert včetně mediálního domu Mafra a rozhlasovou stanici Impuls a televizi Óčko.

Sněmovna ovšem odmítla úpravy zákona, podle nichž by člen vlády nesměl firmy ovládat.

Newsletter