Prezident Asad obvinil USA, že na syrské vojáky útočily úmyslně

Víkendové americké nálety na syrské vojáky, při kterých přes 60 osob zahynulo, byly podle syrského prezidenta Bašára Asada „rozhodně úmyslné“ a trvaly hodinu. Prezident v rozhovoru s agenturou AP rovněž obvinil Spojené státy ze zhroucení příměří, které Američané předtím vyjednali s Rusy. Týdenní klid zbraní platil v Sýrii do nedělní půlnoci.

Asad rovněž uvedl, že válka, která vstoupila již do svého šestého roku, se pravděpodobně „bude protahovat“ kvůli pokračující podpoře, kterou jeho odpůrci získávají ze zahraničí.

Spojené státy „nemají vůli připojit se“ k Rusku a bojovat společně proti islamistům v Sýrii, prohlásil rovněž syrský prezident v interview, které bylo natočeno ve středu. Asad rovněž odmítl, že by syrská či ruská letadla v pondělí zasáhla konvoj s humanitární pomocí u Halabu. Při útoku tehdy zahynulo přes 20 lidí.

Spojené státy vyjádřily o víkendu politování nad smrtí desítek syrských vojáků a incident označily za „neúmyslný“. Američané tvrdí, že se domnívali, že bombardují pozice teroristické organizace Islámský stát (IS). Na útoku se podílela i Británie. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) přišlo ve východosyrské provincii Dajr az-Zaur o život dokonce nejméně 90 syrských vojáků.

Newsletter