Prezident přijel na farmu Čapí hnízdo, Babiš ho po areálu provedl

Prezident Miloš Zeman se při dnešní návštěvě farmy Čapí hnízdo na Benešovsku seznámil s historií areálu a jeho přestavbou na kongresové centrum a farmu. Její majitel, vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, prezidentovi ukázal na velkoformátových fotografiích jednotlivé etapy v historii areálu. Babiš čelí kritice kvůli způsobu, jakým tato stavba získala padesátimilionovou evropskou dotaci.

Zemana dnes přivítali zaměstnanci areálu a poté spolu s Babišem nasedl do elektrického vozíku na objížďku farmy. K Zemanovi a Babišovi se odpoledne připojí i téměř tři stovky dětí ze zařízeních Fondu ohrožených dětí, které dnes také dorazily do areálu. S předstihem před prezidentem do areálu zavítal i jeho poradce Martin Nejedlý.

Dotaci na Čapí hnízdo prověřuje Evropský úřad proti podvodům (OLAF). Prezident kauzu považuje za mediální záležitost a kampaň. Babiš mu svůj pohled na věc osvětlil při březnové návštěvě Hradu, při ní se také domluvili na návštěvě prezidenta v Čapím hnízdě.

Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova koncernu Agrofert. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat její majitele. Díky změně majitele dosáhla farma na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun, kterou by firma z rozsáhlého koncernu Agrofert podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu. Poslancům na mimořádné schůzi Babiš řekl, že anonymní akcie farmy vlastnili, v době kdy dostala dotaci, členové jeho rodiny.

Newsletter