Prezident Zeman je proti zásahům do výběru členů bankovní rady ČNB

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s návrhem změny ústavy, která by zavedla podmínku spolupodepsání jmenování nových členů bankovní rady České národní banky. Na tiskové konferenci to dnes řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování členů rady nyní spadá pouze do pravomoci prezidenta. O změně ústavy uvažuje vládní koalice. 

Změna ústavy v tomto duchu by podle Ovčáčka vedla k politickému vměšování do účinnosti banky. 

Mluvčí to řekl v souvislosti s nedávným jmenováním předsedy Nejvyššího soudu. Tím se stal Pavel Šámal, ve funkci vystřídal Ivu Brožovou. Mnohé politiky a představitele justice krok Brožové i rychlost výměny na postu šéfa Nejvyššího soudu překvapily. Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) výměnu v čele soudu označil za kabinetní hru, která poškozuje dobré jméno justice, a za komplot určité části justice dohodnutý s Pražským hradem. Pozastavil se nad tím, že Zeman jméno nekonzultoval třeba s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO). 

„Pan prezident zásadně nekonzultoval výběr předsedy Nejvyššího soudu s politiky, ale pouze s odborníky v oblasti práva, protože v opačném případě by došlo k politickému ovlivňování soudní moci,“ řekl Ovčáček. 

Newsletter