Prezident Zeman podepsal novelu zákona o účetnictví

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu zákona o účetnictví, která kromě jiného stanoví kategorie účetních jednotek podle velikosti. U vybraných podniků určuje kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám. Informoval o tom prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Zákon bude nově rozlišovat kategorie na mikro účetní jednotku, malou účetní jednotku, střední účetní jednotku a velkou účetní jednotku. Obdobně to bude i u konsolidačních skupin, tedy skupiny podniků ovládaných jedním vlastníkem. Malým a mikro jednotkám by měla změna zákona ulevit od administrativní zátěže.

Novela rovněž stanovuje „subjekty veřejného zájmu“, které dosud stanovoval zákon o auditorech. Jsou to například banky, pojišťovny nebo zdravotní pojišťovny a také všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Předloha zavádí i povinnost sestavovat a zveřejňovat zprávu o platbách vládám. Podle důvodové zprávy budou tuto zprávu sestavovat velké účetní jednotky a subjekty veřejného zájmu především z důvodu větší transparentnosti plateb odváděných vládám. Půjde o účetní jednotky, které působí v těžebním průmyslu nebo v odvětví těžby dřeva v původních lesích.

Součástí zákona je i nová úprava režimu jednoduchého účetnictví a možnost jeho použití určenými účetními jednotkami při splnění stanovených podmínek. Týká se to neziskových organizací, například spolků, které vykonávají převážně společensky prospěšnou činnost a pro které by bylo vedení podvojného účetnictví náročně a nákladné.

Sněmovna při závěrečném schvalování vložila do předlohy pozměňovací návrh Jana Volného (ANO), který se týká účtování příspěvků na likvidaci solárních panelů provozovateli kolektivního systému. Měly by se uplatňovat jako daňově uznatelná rezerva.

 

Newsletter