Dolar zůstává pod výprodejním tlakem. Oslabuje v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Vůči euru se obchoduje nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu těží ze slabšího dolaru a z lepšího tržního sentimentu. Koruna se obchoduje pod 25,50 za euro.

Prezidenti V4 budou pod Karpaty jednat o EU

Perspektivy mládeže, evropská identita, energetická bezpečnost a role visegrádské čtyřky (V4) v Evropské unii jsou témata dvoudenní schůzky prezidentů Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, která dnes začíná na zámku Lańcut na jihovýchodě Polska.

Setkání Miloše Zemana, Jánose Ádera, Andrzeje Dudy a Andreje Kisky se odehrává v rámci polského předsednictví ve V4.

„Šéfové států budou hovořit o problémech mladé generace v zemích V4, o budování perspektivy rozvoje i o tom, jak zarazit migraci mládeže,“ řekl agentuře PAP ministr Krzysztof Szczerski z kanceláře hostitele. K dalším tématům patří budování evropské identity na základě hodnot, kultury a dějin, jakož i energetická bezpečnost střední Evropy se zvláštním zřetelem na trh s plynem. Role V4 v EU má být tématem při pracovním obědu.

Prezidenti také navštíví muzeum rodiny Ulmů věnované Polákům, kteří zachraňovali životy židovských spoluobčanů během druhé světové války. Rodinu Ulmů, včetně šesti dětí a těhotné ženy, nacisté vyvraždili spolu s Židy, které skrývala. Někteří historici, například profesor Jan Grabowski, upozorňují, že vzápětí po tomto zločinu se na okolních polích našla těla 24 Židů. Zabili je Poláci, kteří je dosud skrývali, ale báli se následování osudu Ulmů, které udal polský kolaborant, policista.

Newsletter