Prezidentova dcera se stala šéfkou angolského ropného podniku

Angolský prezident José Eduardo dos Santos jmenoval ve čtvrtek svou dceru Isabel šéfkou státní ropné společnosti Sonangol. Dos Santosová je podle časopisu Forbes nejbohatší ženou Afriky a její jmění dosahuje 3,3 miliardy dolarů (asi 80 miliard Kč). Angola je spolu s Nigérii největším africkým těžařem ropy.

Dos Santos v dubnu odvolal celé vedení Sonangolu a dosadil nové. Vláda tehdy uvedla, že je nutné zlepšit hospodaření podniku poté, co dvouletý propad světových cen ropy vyvinul tlak na angolské státní finance. Vývoz ropy se na devizových příjmech země podílí více než 90 procenty, takže Sonangol je hlavním zdrojem peněz pro stát, uvedla agentura Reuters.

Být hlavou státní ropné společnosti je po úřadu prezidenta nejmocnější pozicí v zemi, řekl britské BBC angolský analytik Aslak Orre. Mnozí budou podle něj v tomto kroku spatřovat politický motiv, zejména s ohledem na to, že 73letý prezident chce zajistit přesun moci a majetku na své děti. Jeho syn José je už šéfem státního investičního fondu.

Prezident dos Santos v březnu řekl, že v roce 2018 hodlá odstoupit. Jeden z nejdéle sloužících afrických vůdců je v úřadu od roku 1979 a bývá označován za marxistu-pragmatika, který zemi otevřel kapitalismu. Oponenti a ochránci lidských práv jej ale obviňují, že si nahromadil velký osobní majetek z obchodních transakcí s ropou a tyto prostředky přesunul do zahraničí.

Dos Santosová má podíly v mnoha angolských strategických odvětvích, od těžby diamantů a plynu přes bankovnictví po média a telekomunikace. Značnou část jejího podnikového impéria má sídlo v Portugalsku, bývalé koloniální mocnosti Angoly. Její pobočníci popírají tvrzení, že bohatství se domohla díky otcově nejvyšší státní funkci.

Newsletter