Prezidentské volby v USA zahájil tradičně stát New Hampshire

Hlasováním v několika horských obcích ve východoamerickém státě New Hampshire začaly dnes ráno volby nového amerického prezidenta. Volební místnosti v celé zemi se ale začnou podle časových pásem otevírat až od 06:00 místního času (12:00 SEČ) a uzavřeny budou do 20:00 místního času (středa 06:00 SEČ).

Se svou rozlohou 24.214 kilometrů čtverečních je New Hampshire pátým nejmenším státem USA a má jen 1,3 milionu obyvatel, ale volby nové hlavy státu ho vždy zviditelní. Je dlouholetou tradicí, že americké prezidentské volby v newhampshireských obcích Dixville Notch a Hart‘s Location.

Průzkumy veřejného mínění mírně favorizují demokratku Hillary Clintonovou, která by se stala první ženou v čele Bílébho domu. Avšak ani republikán Donald Trump není bez šancí nahradit Baracka Obamu a stát se na čtyři roky nejmocnějším mužem planety.

První odhady z jednotlivých států lze očekávat po půlnoci na středu SEČ, jasno by mohlo být ve středu kolem páté ráno SEČ, pokud ovšem nenastanou průtahy při sčítání hlasů nebo pokud konečný výsledek nebude velmi těsný.

Newsletter