Při náletech na kurdskou Hasaku zemřely za dva dny desítky lidí

Při náletech na syrské město Hasaká zahynuly za uplynulých 48 hodin desítky lidí, uvedl mluvčí kurdských milic YPG Redur Xelil. Syrské kurdské úřady rovněž z města ležícího na severovýchodě země evakuovaly tisíce civilistů. Oblast je již druhým dnem terčem intenzivního ostřelování ze strany vládních letounů.

Podle Xelila se v Hasaká odehrává nejprudší bitva mezi kurdskými milicemi a syrskou armádou za uplynulých více než pět let občanské války v Sýrii. „Hasaká je nyní svědkem opravdové války,“ citovala mluvčího agentura Reuters. Hasaká je rozdělená na zóny, které ovládají Kurdové a část pod kontrolou režimu prezidenta Bašára Asada.

Většina evakuovaných jsou ženy a děti. „Kdokoli dokáže udržet zbraň, bojuje proti režimu a jeho gangům,“ uvedl Xelil. Poprvé vládní letouny oblast ostřelovaly ve čtvrtek. Syrská armáda dnes na situaci ve městě poprvé oficiálně reagovala. Tvrdí, že boje v Hasaká vypukly v důsledku toho, že se kurdské bezpečnostní složky snažily město obsadit. Vojáci na to proto reagovali a zaměřili se na ozbrojené skupiny. Odpověď armády byla podle prohlášení „přiměřená“ a jakékoli další podobné akce se setkají se stejnou odezvou.

Američany vedená koalice v reakci na bombardování Hasaky vyslala do oblasti svůj letoun, který má za úkol chránit americké poradce, kteří pomáhají kurdským jednotkám. Oznámil to dnes mluvčí Pentagonu Jeff Davis. „Šlo o opatření k ochraně koaličních jednotek,“ uvedl. „Dali jsme najevo, že americký letoun bude bránit pozemní jednotky v případě, že budou ohroženy,“ dodal. Letadlo do oblasti dorazilo, když syrské vládní letouny již odlétaly. Nikdo nebyl zraněn, doplnil Davis.

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie, uvedla, že kurdské jednotky získaly v nedávné době pod kontrolu další území v jižní části Hasaky. Podle Ramího Abdar Rahmána ze SOHR boje vypukly tento týden a provládní milice zadržely několik kurdských mladíků. Kurdské bezpečnostní složky na to reagovaly postupem do vládou držených oblastí. I aktivisté ze SOHR potvrdili, že z bojové zóny prchá množství civilistů. Tamní nemocnice navíc nemají dostatek krve a léků, aby pomohli všem zraněným.

Kurdské milice YPG bojují v Sýrii a Iráku proti teroristům z organizace Islámský stát (IS) a jsou podporované západní koalicí v čele se Spojenými státy. Ankara na rozdíl od Washingtonu řadí YPG k teroristickým organizacím. Milice jsou podle ní napojeny na Stranu kurdských pracujících (PKK), proti níž turecká armáda bojuje od roku 1984. Turecko tvrdí, že Kurdové v Sýrii bojují o rozšíření územních zisků.

Newsletter