Při náletech v syrském městě Idlib zahynulo 58 lidí

Při náletech v syrském městě Idlib, které drží v rukou povstalci, zahynulo 58 lidí. Novou bilanci zveřejnili opoziční aktivisté ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Předchozí údaje hovořily o smrti nejméně 24 civilistů. K leteckým úderům došlo krátce poté, co byla ohlášena dohoda o příměří dojednaná Ruskem a USA, poznamenala agentura AFP.

Mezi mrtvými je 13 žen a 13 dětí, uvedli aktivisté. Dalších desítky osob utrpěly zranění. Kolik je mezi oběťmi civilistů, nebylo jasné. Jak SOHR dodala, nebyla schopna identifikovat, kdo za nálety stojí. V provincii Idlib ale často na povstalecké pozice útočí letouny syrské armády za podpory ruského letectva.

„Lidé zrovna nakupovali před (svátkem) íd al-adhá, který je příští týden. Proto je obětí tolik,“ uvedl k náletu Ramí Abdar Rahmán ze SOHR.

Útok na Idlib se uskutečnil krátce po ohlášení dohody o příměří, kterou v noci na dnešek dojednali ministři zahraničí Ruska a USA. Klid zbraní má začít platit s pondělním soumrakem, kdy v Sýrii stejně jako v ostatních muslimských zemích začíná svátek obětování íd al-adhá.

Newsletter