Při povodních umírali lidé ve Francii i v Německu, Seina už klesá

Hladina Seiny v Paříži dnes po dosažení 34letého maxima začala mírně klesat, její návrat na běžnou úroveň by však podle francouzských úřadů mohl trvat až deset dnů. Nenaplnila se přitom obava, že by řeka mohla vystoupat až do výše 6,5 metru. Francouzský premiér Manuel Valls oznámil, že od začátku povodní, tedy zhruba během týdne, zahynuly ve Francii čtyři osoby a dalších 24 lidí bylo zraněno. Francouzské úřady podle šéfa vlády přistoupily k evakuaci 20.000 lidí, včetně 15.700 v oblastech kolem Paříže. Velká voda komplikovala život i obyvatelům Německa, které po týdnu hlásí 11 mrtvých, a také Rakouska a dalších evropských zemí.

Francouzská ministryně pro životní prostředí Ségolène Royalová se obává, že po opadnutí hladiny se někde možná najdou další oběti. Pojišťovny odhadly škody na nejméně 600 milionů eur (12,2 miliardy Kč). Hollande slíbil nejvíce postiženým oblastem pomoc vlády.

Podle služby pro prevenci povodní Vigicrues byla Seina nejvýše v 02:00 SELČ, kdy dosáhla 6,1 metru. Nenaplnily se tak předpovědi, že hladina v noci na dnešek v Paříži dosáhne snad až k úrovni 6,5 metru, což by mohlo ohrozit některé stavby a metro u břehů rozvodněné řeky. Záplavy vyvolané lijáky z minulého víkendu naopak napáchaly velké škody v některých departementech kolem metropole a ve střední Francii.

Pro Paříž navzdory klesající hladině Seiny zůstává v platnosti druhý nejvyšší stupeň povodňové pohotovosti. Věhlasné muzeum Louvre, které v minulých dnech začalo přesunovat exponáty do vyšších pater, je nadále uzavřené a turisté si na jeho návštěvu budou muset počkat nejméně do středy.

Ve francouzské metropoli rovněž přetrvávají problémy s dopravou, v centru jsou stále uzavřené některé stanice metra. Více než 17.000 domů v pařížském regionu a v centrální Francii se podle energetické společnosti Enedis dál nachází bez elektřiny.

V dolnorakouském okrese Neunkirchen dnes silné deště způsobily sesuv půdy, který na více než hodinu zablokoval silnici. Voda podle místní policie rovněž zaplavila velké množství sklepů.

Situace se začíná zlepšovat v zaplavených oblastech Německa. Bavorská policie ale oznámila, že v pátek zemřel 72letý muž, kterého ve čtvrtek záchranáři vytáhli z rozvodněné řeky v Trifternu na jihu země a odvezli do nemocnice. Povodňová vlna v Dolním Bavorsku podle nejnovějších odhadů způsobila škody za více než miliardu eur (27 miliard Kč).

Od začátku týdne v důsledku povodní zemřelo v Německu 11 lidí. Záplavy a několik obětí byly v pátek hlášeny také z Belgie a Rumunska.

Newsletter