Přichází KAYA, nový brand pro startupové investice. Má připravené první téměř dvě miliardy na investice do mladých firem

Investiční skupina Enern po deseti letech investování do evropských technologických startupů odděluje venture kapitálové aktivity pod samostatnou značku – KAYA VC. S novým názvem přichází také noví partneři, strategie a čerstvé finanční prostředky. KAYA se nyní zaměří i na investice do startupů v jejich počátečních fázích, v takzvaném pre-seedu. Tímto krokem KAYA pokryje celý životní cyklus mladých evropských technologických firem. Na investice má tým téměř dvě miliardy korun a je v procesu dalšího navýšení. Cílem týmu KAYA je pak podporovat rozvoj Prahy a Varšavy v přední evropské technologické huby.

„Investování do mladých firem a pomoc při rozvoji startupového ekosystému zahrnuje různé ingredience – peníze jsou pouze jednou z nich. My jako tým kromě kapitálu akcelerujeme mladé firmy více než desetiletými zkušenostmi, networkem ostřílených zakladatelů a venture partnerů. Enern, pod jehož jménem jsme  posledních 10 let investovali, má dnes širší investiční záběr. Cítili jsme, že nový brand nám lépe pomůže vyjádřit naši startupovou identitu a hodnoty, proto KAYA,“ říká Tomáš Obrtáč, nový partner fondu, který je součástí venture kapitálového týmu Enernu od roku 2013. Tomáš je podepsaný pod investicemi do startupů Nestpick, Supernova či Accomango.

KAYA = prosperita, sestra, svatyně

Aby tým vyjádřil svou podstatu a zaměření, zvolil si jméno KAYA. Tento výraz má pozitivní význam napříč různými kulturami po celém světě. „V japonštině označuje svatyni, v turečtině skálu, v indonéštině prosperitu, v jazyku Hopiů starší sestru. Tohle slovo pro nás perfektně vystihuje principy, na kterých stavíme vztahy se zakladateli firem. Chceme být pro ně i nadále pozitivní silou – upřímným a zodpovědným parťákem na společné cestě budování hodnoty,“ říká partner Tomáš Pačinda, který v Enernu rozvíjel investice do českého fintechu Twisto, Slevomatu a vedl také investice do projektů Footshop nebo Intiaro.

Strategie KAYA: od pre-seed po Series A

„Trh se vyvíjí a my s ním. KAYA se nově otevře také pre-seedovým a seedovým investicím. Vždy pro nás byl na prvním místě úspěch zakladatele, a to spolu s jeho ambicí a schopností měnit nebo vytvářet celé nové trhy,“ říká další ze čtyř rovnocenných partnerů Pavel Mucha, který je zároveň zakládajícím partnerem celého Enernu. Pavel vedl například investice do polského rezervačního systému Booksy, do globální lékařské platformy DocPlanner nebo do známých českých projektů podnikatele Tomáše Čupra Rohlík a Slevomat. V posledních letech startovaly venture kapitálové aktivity Enernu od takzvaného late-seed, tedy fáze, kdy mají firmy již relativně vyladěný produkt a připravují se na první velké peníze – Series A. KAYA v zainvestovaných startupech drží podíly v hodnotě převyšující osm miliard korun.

„Zakladatelé startupů ze střední a východní Evropy jsou často globálně orientovaní, navíc vybavení silnými technologickými dovednostmi a obdivuhodnou touhou prorazit. Právě díky těmto kvalitám se s nimi naprosto skvěle pracuje a chceme je proto podporovat všemi možnými způsoby. S naším celoevropským týmem partnerů, venture partnerů a scoutů se nacházíme ve výjimečné pozici, ze které můžeme podporovat startupy napříč celým kontinentem,“ přidává se Martin Rajčan, nový partner žijící a působící v Londýně. Martin se v prostředí startupů a investic pohybuje přes 12 let. Jako angel investor od roku 2010 investoval, v některých případech společně s Enernem, do více než třiceti mladých technologických firem, mezi něž patří například Supernova, Wallmine nebo Deepnote. Vedle investování sbíral zkušenosti také v samotné operativě, když v roce 2018 pomohl dovést německý startup Prior Data k exitu, a to z pozice CFO a člena představenstva.

Již zmiňovaní rovnocenní partneři fondu mají možnost o menších investicích rozhodovat zcela samostatně. Pro ty větší pak stačí souhlas již dvou partnerů, protože partneři KAYA věří, že velmi rané fáze vyžadují otevřenost, rychlost a především přesvědčení, ne konsenzus. Ačkoliv jednotliví partneři mají své oblíbené oblasti – Tomáš Obrtáč modernizaci zemědělství a budoucnost produkce potravin, Pavel Mucha nové služby pro spotřebitele, Tomáš Pačinda fintech a Martin Rajčan energetiku – je fond otevřený širšímu spektru oblastí, nevyjímaje proptech, zdravotnictví, nová média nebo takzvaný enterprise software.

V následujících měsících KAYA také představí tým poradců – venture partnerů. Již nyní je možné prozradit, že mezi nimi bude jeden z nejúspěšnějších českých technologických podnikatelů Tomáš Čupr.

Enern je platforma sdružující investory

Oddělením venture kapitálových aktivit se Enern posouvá do pozice investiční platformy, která sdružuje rodinu investičních příležitostí. Vedle KAYA se jedná o Enern Real Estate a také Orbit Capital zaměřující se na venture debt. Celkově má nyní Enern pod správou aktiva v hodnotě půl miliardy eur.

KAYA je venture kapitálový (VC) tým se zaměřením na startupy v celém spektru jejich raného vývoje. Podporuje nadějné zakladatele napříč střední a východní Evropou, jejichž aktivity pokrývají celý starý kontinent. Součástí portfolia KAYA jsou jedny z nejúspěšnějších projektů v regionu – mezi nimi například Booksy, DocPlanner, Twisto anebo Rohlík. KAYA se vyznačuje otevřeností vůči všem tržním sektorům a je spolehlivým investorem pro všechny startupy na jejich mnohaleté cestě za úspěchem.

 

Newsletter