Příjmy satelitního průmyslu loni stouply o tři procenta

Celosvětové příjmy odvětví satelitů loni dosáhly 208 miliard USD (pět bilionů Kč), což bylo o tři procenta více než v roce 2014. Informoval o tom Svaz satelitního průmyslu.

Růst vedl hlavně segment satelitních služeb, kde se příjmy zvýšily o čtyři procenta na 127,4 miliardy USD. Z toho služby v oblasti satelitních širokopásmových služeb a pozorování Země zaznamenaly růst o deset procent. Příjmy segmentu výroby satelitů, které zahrnují hodnotu satelitů uvedených loni do provozu, stouply o čtyři procenta na 16,6 miliardy USD. Příjmy v segmentu vypouštění satelitů však klesly o devět procent.

Společnosti ze Spojených států měly na celkových příjmech podíl 43 procent. Výrobcům satelitů z USA se loni rovněž podařilo získat 11 z celkem 17 objednávek na komerční komunikační satelity.

Mezi nejdramatičtější změny v odvětví patří růst počtu satelitů obíhajících kolem Země. Na konci roku 2015 kolem Země obíhalo 1381 funkčních satelitů. Na konci roku 2014 to bylo 1261 družic a v roce 2011 dokonce jen 986. To znamená, že za čtyři roky počet satelitů obíhajících zemi stoupl o 40 procent. K celkovému růstu přispěla hlavně oblíbenost satelitu CubeSats velikosti krabice od bot, který může být vybaven různými čidly pro širokou škálu výzkumných a komerčních misí.

Newsletter