Příjmy z příjezdového cestovního ruchu stouply o 12 procent

Příjmy z příjezdového cestovního ruchu vzrostly v prvním čtvrtletí meziročně o 12,1 procenta na 36 miliard korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily o desetinu na 30,4 miliardy korun. Vyplývá to z dnešních údajů České národní banky.

„Za výrazným růstem příjmů stál růst poptávky na evropských i vzdálených trzích. U většiny hlavních zdrojových zemí zaznamenaly statistiky dvouciferný nárůst příjezdu,“ uvedl Jan Otava z agentury CzechTourism.

Poptávku zahraničních turistů na začátku roku ovlivnilo několik faktorů – kromě měnové politiky ČNB a bezpečnostní situaci v některých destinacích i nepravidelnost velikonočních svátků. Velikonoce letos vycházely na březen, zatímco loni byly v dubnu.

V českých hotelech a penzionech se v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,3 milionu turistů, meziročně o 11,9 procenta více. Mezi ubytovanými převažovali cizinci, kterých bylo o 60.000 více než tuzemských hostů. Proti loňskému lednu až březnu českých i zahraničních turistů přibylo. Počet zahraničních návštěvníků se zvýšil o 13,9 procenta a počet domácích o 9,9 procenta.

Loni příjmy ČR z příjezdového cestovního ruchu stouply o téměř pět procent na 148,8 miliardy korun. Výdaje Čechů na zahraniční turistiku se zvýšily meziročně o téměř 12 procent na 119,7 miliardy.

Newsletter