Přílet čínského prezidenta mobilizuje příznivce i odpůrce

Krátce před první návštěvou čínského prezidenta v Praze vyvolala rozruch mezi českými politiky slova hlavy státu Miloše Zemana, který kritizoval politiku minulé vlády vůči Číně. Na prezidenta Si Ťin-pchinga, který přiletí zhruba dvě hodiny po poledni, čekají v Praze kromě příznivců i odpůrci, kteří u cesty z letiště instalovali billboard s tibetským dalajlamou a exprezidentem Václavem Havlem. Na bezpečnost dohlížejí v hlavním městě stovky policistů i vojáků.

Prezident Zeman uvedl v rozhovoru pro čínskou televizi, že vláda Petra Nečase (ODS) ve vztahu k Číně podléhala tlaku Spojených států a Evropské unie, takže vztahy obou zemí byly velmi špatné. „Teď jsme znovu nezávislá země a formulujeme svou zahraniční politiku, která je založena na našich vlastních zájmech. Nevměšujeme se do zájmů žádné jiné země,“ sdělil televizi CCTV Zeman.

Na výrok hlavy státu ostře reagoval mimi jiné předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek, který byl v Nečasově vládě ministrem financí. „ČR je součástí Evropské unie, tudíž EU není něco, co nás může tlačit zvenčí, USA je náš partner v rámci NATO. Výrok hlavy státu tak v podstatě odmítá dlouhodobou zahraniční a bezpečnostní politiku ČR,“ myslí si Kalousek.

Proti Zemanovým slovům se ohradil i expremiér Nečas. „Byla to vláda pod mým vedením, která zahájila obrat k více pragmatické politice ve vztahu k Číně,“ napsal v textové zprávě ČTK.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček naopak Zemana hájil. „Pan prezident narovnal České republice páteř a vrátil zemi hrdost po smutném období lokajského čecháčkovského přikrčení v režii TOP 09,“ napsal dnes na twitteru.

Čínského prezidenta v Praze uvítají mimo jiné vlajky České republiky a Číny, které na trase z Letiště Václava Havla k Pražskému hradu nechala vyvěsit Smíšená česko-čínská komora vzájemné spolupráce. V sobotu někdo přes 50 vlajek poškodil barvou a byly odstraněny k opravě. Pražská policie podle dnešního vyjádření svého mluvčího Jana Daňka po pachatelích nadále pátrá. Dnes ráno už byly vlajky opět na svém místě.

Na hlavu Číny ale čeká i billboard s tibetským dalajlamou, bývalým prezidentem Václavem Havlem a nápisem „Tady jsou doma tito pánové.“ V parku u Evropské ulice dnes ho dnes nechal nainstalovat Spolek pro výstavbu sochy Václava Havla.

Příjezd Si Ťin-pchinga už dopoledne očekávaly před pražským hotelem Hilton desítky Číňanů s vlajkami, bubínky a mávátky. Budovu ze všech stran hlídají i policisté. Oficiálně však nebylo místo ubytování čínské hlavy státu potvrzeno.

Kvůli návštěvě Si Ťin-pchinga v Praze vyrazily do ulic metropole stovky policistů i příslušníků armády. Policisté se samopaly stojí například před čínskou ambasádou, na Dejvickém náměstí, u metra Hradčanská nebo v okolí Pražského hradu. Zvýšený počet motorizovaných i pěších policejních hlídek je ale patrný po celém centru hlavního města. Řidiči proto musí počítat s krátkodobými omezeními na území hlavního města a také na trase do Lán, kam čínský prezident odpoledne zamíří na setkání se svým českým protějškem Milošem Zemanem. V Lánech je dnes uzavřen zámecký park a několik přilehlých ulic.

Newsletter