Evrpské i americké výnosy rostou. Dolar ve ztrátě nad 1,0660 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna navýšila zisky k 25,25 za euro.

Příliv turistů do Turecka v květnu klesl o rekordních 35 procent

Propad zájmu zahraničních turistů o Turecko se minulý měsíc dál prohloubil. Proti loňsku klesl počet návštěvníků této země v květnu o 34,7 procenta, což byl nejhlubší pokles od roku 1994, kdy se tyto údaje začaly pravidelně zjišťovat. Oznámilo to dnes turecké ministerstvo cestovního ruchu. V předešlém měsíci klesl počet turistů o 28 procent a jejich úbytek je patrný od počátku roku. Vedle zhoršené bezpečnostní situace je to důsledek loňské roztržky mezi Ankarou a Moskvou, po níž turecké pláže prakticky vyklidili ruští turisté.

Turisté mají obavy z bezpečnostní situace, protože v Turecku přibývá pumových útoků ze strany islamistů a Kurdů. Na cestovní ruch v zemi navíc silně dolehly následky listopadového sestřelení ruského vojenského letadla nad hranicí Turecka se Sýrií. Rusů loni přijelo do Turecka zhruba tři miliony, minulý měsíc ale počet ruských návštěvníků klesl meziročně o 92 procent.

Ankara však před vrcholem turistické sezony učinila velký krok k tomu, aby spor s Ruskem zmírnila. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi pondělním dopisem omluvil za smrt pilota ruského stroje a předpověděl, že vzájemné vztahy se „okamžitě“ zlepší.

Turistický ruch je jedním z hlavních zdrojů příjmů pro tureckou ekonomiku, kterou už tak oslabuje pomalejší růst vývozu a útlum soukromých investic. Někteří ekonomové předpovídají, že výnosy Turecka z cestovního ruchu letos klesnou o čtvrtinu. To by znamenalo ztrátu zhruba osmi miliard dolarů (196 miliard Kč), což je asi jedno procento ročního výkonu turecké ekonomiky, uvedla agentura Reuters.

Urovnání roztržky s Ruskem však nepřiláká zpět západoevropské turisty, vylekané vlnou teroristických útoků a dalších hrozeb. Počet návštěvníků z Německa, odkud jezdí do Turecku nejvíce turistů, klesl v květnu meziročně o 31,5 procenta.

Turecko je v posledních měsících terčem vlny útoků, které mají na svědomí separatističtí Kurdové a radikálové hlásící se k organizaci Islámský stát (IS). Vláda vede proti oběma skupinám ozbrojený boj od loňského léta, kdy se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku.

Česká cestovní kancelář Čedok v dubnu uvedla, že prodej jejích zájezdů do Turecka je letos nižší o 70 procent. Cena dovolených do Turecka u českých cestovních kanceláří výrazně klesla, v případě některých hotelů až o třetinu, sdělila na jaře Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

České ministerstvo zahraničních věcí minulý týden českým návštěvníkům Turecka doporučilo, aby byli opatrní, zejména v místech s větší koncentrací lidí. Vyhýbat by se měli zejména akcím politických stran a různých organizací, shromážděním či koncertům v parcích. Češi by měli být opatrní zejména v Istanbulu, rovněž by měli zvážit nutnost cesty do Ankary, nedoporučuje se cestovat na jihovýchod Turecka a k turecko-syrským hranicím.

Newsletter