Prima odvysílá upravenou Show Jana Krause s Bradym dnes

Televize Prima odvysílá Show Jana Krause s pamětníkem holokaustu Jiřím Bradym a ministrem kultury Danielem Hermanem dnes od 20:15 hodin. Pořad bude mít ale upravenou podobu. Stanice tvrdí, že tak chce dostát zákonnému požadavku na vyváženost a objektivitu. Uvedla to dnes v tiskové zprávě. Podotkla, že ve středu díl neodvysílala, protože ho od produkce pořadu obdržela pozdě.

„Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce SJK dodaná méně než dvě hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání,“ uvedla Prima.

Někteří účastníci natáčení pořadu, například dokumentaristka Helena Třeštíková nebo bývalý diplomat a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský, se domnívají, že televize pořad cenzurovala. Podle informací ČTK se i v upravené verzi objeví úvodní happening části diváků na Bradyho podporu.

„Vedení televize Prima odmítá tvrzení, že by cenzurovala pořad Show Jana Krause. Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena Radou pro rozhlasové a televizní vysílání jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ uvedla mluvčí Primy Jana Mrákotová.

Na internetové adrese www.showjanakrause.cz bude podle mínění stanice pořad zpřístupněný v původní podobě, protože služby na vyžádání na internetu regulaci nepodléhají. „Upozorňujeme však, že umístění plné verze na internet je zcela v režii produkce Show Jana Krause a ani nám tedy není známé, proč se tak již nestalo včera, a to i přesto, že jsme diváky na tuto možnost upozorňovali,“ dodala mluvčí.

Podle marketingového ředitele firmy PROVYS, která dodává televizím software, Martina Junka lze těžko posoudit, zda za neodvysíláním stojí technické důvody, nebo cenzura. „Z technického hlediska by bylo zajímavé zjistit přesný čas, kdy produkce předala TV Prima záznam pořadu. Pro přípravu běžného hodinového pořadu vyrobeného externí společností je potřeba technická příprava, která zabere tři až pět hodin času,“ podotkl.

Prima o celé kauze „Brady“ podle svého sdělení informuje denně ve své hlavní zpravodajské relaci Zprávy FTV Prima, a to od samého počátku. Zprávy FTV Prima za uplynulých šest dní k této kauze odvysílaly více než 34 minut.

Podle ministra kultury Daniela Hermana měl Brady od prezidenta Miloše Zemana dostat státní vyznamenání, ze seznamu ho ale Hrad vyškrtl, protože se ministr proti vůli prezidenta setkal s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Hrad souvislost odmítá.

Newsletter