Primární emise akcií ve 2Q: druhý nejlepší výsledek za pět let

Druhé letošní čtvrtletí na evropských trzích primárních emisí akcií (IPO) sice nedosáhlo loňských objemů (22,3 miliardy eur), ale se 14,7 miliardy eur (400 miliard Kč) bylo druhým nejlepším za posledních pět let. Za celé první pololetí upsali investoři na evropských burzách emise za 31,1 miliardy eur. To je meziročně o osm procent méně, stále ale více než za jednotlivé roky 2011, 2012 či 2013. Vyplývá to ze studie IPO Watch, vydávané poradenskou firmou PwC.

Londýn si udržel ve druhém čtvrtletí svou vedoucí pozici, když se podílel téměř třetinou na celkovém objemu evropských emisí. Celkem se tam uskutečnilo 29 emisí v hodnotě 4,7 miliardy eur. Zbytek Evropy bez Londýna zaznamenal pokles o 19 procent. Za celé první pololetí to ale byl 22procentní meziroční růst. Tři nejaktivnější trhy na kontinentě byly Španělsko, Euronext a OMX.

Španělsko meziročně téměř zdvojnásobilo objem primárních emisí na 6,9 miliardy eur v prvním pololetí, mimo jiné díky dvěma největším evropským transakcím v tomto období (Aena a Cellnex). Na Euronextu se o téměř celý objem 4,9 miliardy eur postaraly emise, za nimiž byl soukromý kapitál (PE). Meziročně však tamní trh klesl o čtvrtinu. Na severských trzích (OMX a Oslo) aktivita naopak vzrostla o téměř čtvrtinu.

„Po dvouletém trendu primárních emisí tažených soukromým kapitálem došlo za poslední půlrok k jejich útlumu v USA a podobný vývoj začínáme pozorovat i v Británii. Naopak v kontinentální Evropě pokračuje aktivita výstupů z investic soukromého kapitálu prostřednictvím primárních emisí. Zda tento trend vydrží i ve druhém pololetí, zůstává s otazníkem vzhledem k nejisté situaci v Řecku,“ uvedl ředitel ve společnosti PwC Audit Michal Stránský.

Více než polovina evropských firem, které odvolaly své primární emise akcií, byly prodány přímo. Celková hodnota těchto transakcí se odhaduje na dvě miliardy eur, které mohly přinést primární emise na různých evropských trzích. Šlo o dlouho očekávané transakce jako New Look, Center Parks či Slovak Telekom.

„Vstupujeme do období nejistoty po řeckém referendu a dalších obav z výkyvů a rozkolísanosti trhů v USA a Číně. V takovém prostředí může být od řady plánů na emise upuštěno či budou odloženy. Z krátkodobého hlediska očekáváme relativně klidné letní prázdninové měsíce. Přísun nových emisí pro druhé pololetí však vypadá solidně a očekáváme, že se aktivita zvedne koncem třetího kvartálu,“ upozornil Stránský.

Newsletter